Niezwykłe lodowe wulkany na jeziorze Michigan. Na zdjęciach widać, jak wybuchają. "Są wyjątkowe"

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nietypowego zjawiska. Na jeziorze Michigan w USA utworzyły się tzw. lodowe wulkany. Jeden z amerykańskich ekspertów pogodowych przyznał, że były to najpiękniejsze zdjęcia tego typu wulkanów, jakie kiedykolwiek widział.

Zdjęcia lodowych wulkanów opublikowane zostały m.in. na Twitterze National Weather Service Grand Rapids. "To był świetny dzień, aby wybrać się na plażę i podziwiać, jak fale i lód wzajemnie na siebie oddziałują" - czytamy we wpisie.

Na zamieszczonych zdjęciach widać, jak lodowe stożki wybuchają, wyrzucając w powietrze strumienie wody. 

Zjawisko skomentował amerykański ekspert pogodowy, Tom Niziol. Przyznał, że zdjęcia są jednymi z najpiękniejszych, jakie widział. "Miałem okazję oglądać lodowe wulkany kilka lat temu na jeziorze Erie. Są naprawdę wyjątkowe!" - napisał i wyjaśnił także, jak powstają. "Tworzą się, gdy woda pod pokrywą lodową jest wypychana, a gdy wzrasta ciśnienie, woda wypływa przez otwory w lodzie. Kiedy jest bardzo zimno, rozprysk zamarza, tworząc stożek podobny do tego na zdjęciu".

Niziol przestrzega, aby nie próbować wchodzić na lodowe wulkany. "To może być bardzo niebezpieczne" - pisze.

Jezioro Michigan co roku zachwyca

Na jeziorze Michigan co roku tworzą się niezwykłe, lodowe zjawiska. W ubiegłym roku pisaliśmy o tym, że jezioro pokryło się odłamkami lodu, które wyglądają jak zamarznięte fale.

Tafla jeziora, która przez długi czas była skuta lodem, zaczęła się rozmrażać pod wpływem wyższej temperatury. Ogromne lodowe kry zostały wypchnięte przez wodę i ułożyły się na sztorc.

Zobacz wideo Pamiętaj, że wchodzenie na zamarznięte jezioro można być niebezpieczne. Zobacz nasze wideo
Więcej o: