Turyści na Śnieżce w sportowym obuwiu i bez rękawiczek. "Nie reagują na ostrzeżenia. Twierdzą, że tak daleko zaszli, to dadzą radę"

O turystach, którzy zimą poszli w góry nieprzygotowani, słyszy się bardzo często. Na fanpage'u telewizji karkonoskiej Strimeo pojawił się materiał nagrany przez jednego z przewodników sudeckich. Na nagraniu widać turystów, którzy poszli na Śnieżkę w zwykłych sportowych butach, bez czapek i rękawiczek.

Telewizja Strimeo przygotowała materiał o turystach, którzy bez odpowiedniego sprzętu i ubioru wybierają się zimą na Śnieżkę. Jest w nim fragment filmiku, który nagrał przewodnik sudecki Michał Wawrzonek. Widać na nim dwie osoby, które poszły na szlak bez czapek, rękawiczek i w sportowym obuwiu. Przewodnik chciał w ten sposób skłonić innych, którzy planują górską wycieczkę, do myślenia.

Wawrzonek w rozmowie z telewizją dodaje, że próbował ostrzegać turystów, których spotykał po drodze. Odradzał im dalszą wyprawę w takich butach. "Wiatr 50-60 km/h powoduje szybkie wyziębienie organizmu. Turyści nie reagują jednak na takie stwierdzenie. Najpopularniejszą odpowiedzią, którą słyszałem, było: Tak daleko już weszłam, to dam radę" - opowiada.

Przewodnik dodaje, że widział około 15-20 rodzin z dziećmi, które były w ogóle nieprzygotowane do zimowej wycieczki górskiej. "Dzieci w cienkich kurteczkach, które się podwijały, przewiewało im plecy" - opisuje Michał Wawrzonek.

Zdania na temat tego, jak zmniejszyć liczbę nieprzygotowanych turystów, są podzielone. Jedni proponują wprowadzenie opłat za wezwanie ratowników. Inni sugerują, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja już od najmłodszych lat.

W internecie łatwo znaleźć informacje o aktualnych warunkach pogodowych w górach. Ci, którzy wybierają się w Karkonosze, mogą ich szukać na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR . Tam znajdują się także porady dotyczące tego, jak przygotować się do wyjścia w góry. Wyszczególnione są m.in. odpowiednie do panujących warunków obuwie, w okresie zimowym czapka i rękawiczki, a na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie).

Warto też posiadać wiedzę o tym, jak wzywać pomoc w górach. Dowiesz się tego z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: