Turyści na Śnieżce w sportowym obuwiu i bez rękawiczek. "Nie reagują na ostrzeżenia. Twierdzą, że tak daleko zaszli, to dadzą radę"

O turystach, którzy zimą poszli w góry nieprzygotowani, słyszy się bardzo często. Na fanpage'u telewizji karkonoskiej Strimeo pojawił się materiał nagrany przez jednego z przewodników sudeckich. Na nagraniu widać turystów, którzy poszli na Śnieżkę w zwykłych sportowych butach, bez czapek i rękawiczek.

Telewizja Strimeo przygotowała materiał o turystach, którzy bez odpowiedniego sprzętu i ubioru wybierają się zimą na Śnieżkę. Jest w nim fragment filmiku, który nagrał przewodnik sudecki Michał Wawrzonek. Widać na nim dwie osoby, które poszły na szlak bez czapek, rękawiczek i w sportowym obuwiu. Przewodnik chciał w ten sposób skłonić innych, którzy planują górską wycieczkę, do myślenia.

Wawrzonek w rozmowie z telewizją dodaje, że próbował ostrzegać turystów, których spotykał po drodze. Odradzał im dalszą wyprawę w takich butach. "Wiatr 50-60 km/h powoduje szybkie wyziębienie organizmu. Turyści nie reagują jednak na takie stwierdzenie. Najpopularniejszą odpowiedzią, którą słyszałem, było: Tak daleko już weszłam, to dam radę" - opowiada.

Przewodnik dodaje, że widział około 15-20 rodzin z dziećmi, które były w ogóle nieprzygotowane do zimowej wycieczki górskiej. "Dzieci w cienkich kurteczkach, które się podwijały, przewiewało im plecy" - opisuje Michał Wawrzonek.

Zdania na temat tego, jak zmniejszyć liczbę nieprzygotowanych turystów, są podzielone. Jedni proponują wprowadzenie opłat za wezwanie ratowników. Inni sugerują, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja już od najmłodszych lat.

W internecie łatwo znaleźć informacje o aktualnych warunkach pogodowych w górach. Ci, którzy wybierają się w Karkonosze, mogą ich szukać na stronie Grupy Karkonoskiej GOPR . Tam znajdują się także porady dotyczące tego, jak przygotować się do wyjścia w góry. Wyszczególnione są m.in. odpowiednie do panujących warunków obuwie, w okresie zimowym czapka i rękawiczki, a na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie).

Warto też posiadać wiedzę o tym, jak wzywać pomoc w górach. Dowiesz się tego z naszego wideo:

Zobacz wideo
Komentarze (5)
Turyści na Śnieżce w sportowym obuwiu i bez rękawiczek. "Nie reagują na ostrzeżenia. Twierdzą, że tak daleko zaszli, to dadzą radę"
Zaloguj się
 • barok-and-roll

  Oceniono 3 razy 3

  Inteligencja Artura Szpilki który zimą zabrał na Śnieżkę swojego krótkowłosego psa a potem wzywał pomocy GOPR.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 1 raz 1

  Walić bejsbolem a zwłoki zostawić dla ostrzeżenia.

 • crex-crex

  Oceniono 3 razy 1

  Proponuję następnym spróbować w skórzanych mokasynach na gołe stopy. Nie musi być teraz - może być w bardziej "letnich miesiącach": we wrześniu lub w kwietniu.
  Skąd się to bierze? Wstydzą się bezpiecznie ubrać? Dobra rada: idziesz w góry (nie mówię tu o Rysach itp.) ale tych górach w które może wejść każdy z marszu: niezależenie od pogody - solidne buty, ciepłe spodnie, "góra" przygotowana (czyli zawsze plecak) na deszcz i zimno - czytaj: temperatura może spaść o 15 stopni w stosunku do tego co masz na dole (w lecie o więcej) plus latarka ! Jeszcze raz : niezależnie od warunków początkowych. Nawet jak łazisz po Gorcach we wrześniu.

 • wrexham

  0

  ze Śnieżką jest o tyle kłopot, że można próbować na nią wejść wjeżdżając wcześniej na Kopę wyciągiem; masa z tych źle przygotowanych ludzi wcale nie idzie szlakiem z Karpacza tylko właśnie zaczyna spacer od wyciągu; widząc Śnieżkę spod Domu Śląskiego (do którego prowadzi praktycznie płaska, szeroka droga) która wygląda jakby była "na wyciągnięcie ręki" podejmują decyzję o kontynuacji spaceru; a tam wyżej już warunki są zupełnie inne;

 • g96

  Oceniono 1 raz -1

  Przecież ludzi jest za dużo. Są kolejki do lekarzy. Mieszkań jest za mało (podobno?).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX