Które kraje w 2019 odwiedzano najczęściej? Polska zaskakująco wysoko

W ubiegłym roku najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem była Francja. W prestiżowej dwudziestce znalazła się także Polska. Okazuje się, że w 2019 roku nasz kraj odwiedziło ponad 21 milionów turystów.

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) opublikowała statystyki dotyczące podróży zagranicznych w ubiegłym roku. Z raportu dowiadujemy się, że na całym świecie odbyto ich 1,5 miliarda. To najwyższy wynik w historii zestawienia. Organizacja podkreśla jednak, że spadło tempo wzrostu. W 2018 roku wyniósł on sześć procent, z kolei w ubiegłym roku było to cztery procent. Jak sugeruje UNWTO, przyczyniły się do tego m.in. brexit, napięcia handlowe i geopolityczne oraz globalne spowolnienie gospodarcze. 

Które miasto było najchętniej odwiedzanym w 2018 roku? Dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

Które kraje odwiedzano najczęściej?

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Francja. Jak wynika z danych zebranych przez UNWTO, w ubiegłym roku kraj odwiedziło 90,2 milionów turystów. Warto zaznaczyć, że to kolejne z rzędu zwycięstwo Francji.

Drugie miejsce przypadło Hiszpanii. W tym przypadku liczba przyjezdnych wyniosła 83,8 milionów. Trzecie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, które w 2019 roku odwiedziło 78,7 milionów turystów. Tuż za podium zestawienia uplasowały się: Chiny (67,5 milionów turystów) i Włochy (64,6 milionów turystów). 

Kolejne miejsca zajęły:

- Turcja (52,5 milionów);

- Meksyk (44,9 mln milionów);

- Tajlandia (39,7 mln milionów);

- Niemcy (39,4 milionów).

Pierwszą dziesiątkę zamyka Wielka Brytania. W ubiegłym roku kraj odwiedziło 36,9 milionów turystów. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku nie są to pełne dane. Powód? Wielka Brytania dostarczyła UNWTO statystyki jedynie z pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku. 

Jedenaste miejsce zajęła Japonia (32,1 milionów turystów), dwunaste Austria (31,7 milionów), trzynaste Grecja (31,2 milionów), czternaste Malezja (26,8 milionów), a piętnaste Rosja (24,4 milionów). Na szesnastej pozycji uplasowała się Portugalia (24,3 milionów), na siedemnastej Hongkong (23,8 milionów), na osiemnastej Kanada (22,2 milionów). Na dziewiętnastym miejscu znalazła się Polska. Jak dowiadujemy się z raportu, w ubiegłym roku nasz kraj odwiedziło 21,4 milionów osób z zagranicy. Dwudziestkę zamyka Holandia z wynikiem 20,2 milionów turystów.

Kraje z największym spadkiem

Z raportu dowiadujemy się także, które kraje w ubiegłym roku odnotowały największe spadki. W wielu przypadkach miała na to wpływ napięta sytuacja społeczno-polityczna. W czasie analizy pod uwagę wzięto miejsca, które odwiedziło przynajmniej milion osób. 

Na liście znalazło się dziesięć krajów z różnych stron świata. Pierwsze miejsce zajęło Chile ze spadkiem na poziomie 20 procent w porównaniu do 2018 roku. Kolejne państwo to Hongkong. W tym przypadku liczba turystów spadła o 18,8 procent. Na liście znalazły się także:

- Sri Lanka (spadek na poziomie 18 procent);

- Ekwador (14,3 procent);

- Urugwaj (11,9 procent);

- Kuba (8,5 procent);

- Ukraina (5,4 procent);

- Węgry (4,4 procent);

- Rumunia (4,2 procent);

- Republika Południowej Afryki (2,2 procent).

 

Więcej o: