Norwegian wprowadza opłaty za bagaż podręczny. Linia rezygnuje też z jednej z usług dla pasażerów

Norweskie tanie linie lotnicze potwierdziły informację, która już od jakiegoś czasu krążyła po sieci. W polityce bagażowej przewoźnika zajdą zmiany - bagaż podręczny będzie płatny. Linia zamierza także zrezygnować z dostępu do poczekalni biznesowych, z których mogli korzystać pasażerowie posiadający bilety na podróż w klasie premium.

Zmianą zostały objęte wszystkie bilety zarezerwowane od 23 stycznia tego roku. Jak podaje serwis pasazer.com, przewoźnik argumentuje modyfikacje polityki bagażowej koniecznością poprawy punktualności samolotów oraz usprawnienia obsługi rejsów, co miałoby przełożyć się na lepszy komfort pasażerów.

- Powszechnie panuje błędne przekonanie, że w samolotowych schowkach jest wystarczająco dużo miejsca, by wszyscy pasażerowie mogli zmieścić tam swój bagaż podręczny. W rzeczywistości większość naszych samolotów zabiera na pokład 186 pasażerów, a w schowkach jest miejsce na ok. 80 takich bagaży. Dlatego głównym celem naszej nowej polityki jest doprowadzenie do sytuacji, w której boarding będzie odbywał się gładko, abyśmy mogli uniknąć tracenia czasu na przesuwanie walizek w schowkach i mieli pewność, że nasze samoloty będą startowały punktualnie - deklaruje Cecilie Nybø Carlsen, wicedyrektorka linii ds. produktu, cytowana przez pasazer.com.

Na czym dokładnie polegają zmiany wprowadzone przez Norwegiana? Najważniejszą nowością dla pasażerów będzie brak możliwości zabrania na pokład bezpłatnie standardowego bagażu podręcznego (maksymalne wymiary to 55x40x23 cm). W zależności od trasy trzeba będzie zapłacić za niego od pięciu do dziewięciu euro

Przewoźnik zapowiada, że zwiększy się natomiast dopuszczalny rozmiar darmowego bagażu osobistego - z 25x33x20 cm na 30x20x38 cm. Za bagaż osobisty uznaje się np. niewielką torbę, reklamówkę ze sklepu wolnocłowego czy torbę na laptopa. Poza wyżej wspomnianymi wymiarami, taki bagaż osobisty nie może też ważyć więcej niż 10 kg i musi mieścić się pod poprzedzającym fotelem. 

Osoby, które wykupią bilet w taryfie LowFare, która jest najtańszą w ofercie Norwegiana, mogą zatem za darmo zabrać na pokład tylko bagaż osobisty. Za standardowy podręczny muszą dopłacić. 

Jeśli ktoś chce zabrać ze sobą oba rodzaje bagażu, powinien wykupić taryfę LowFare+, w której jest to wliczone w cenę. Jednak wówczas łączna waga tych bagaży nie może przekroczyć 10 kg. Wliczone w cenę jest też nadanie bagażu rejestrowanego o wadze do 23 kg.

Jak oszczędzają tanie linie lotnicze? Odpowiedź znajdziesz w naszym wideo:

Zobacz wideo

Poza tym dostępne są też taryfy Flex, Premium oraz Premium Flex. Pasażerowie, którzy je wybiorą, mają wliczony w cenę bagaż osobisty oraz standardowy podręczny. Ich łączna waga nie może być wówczas większa niż 15 kg. W tych taryfach jest także możliwość nadania za darmo dwóch bagaży rejestrowanych, każdy o wadze do 23 kg.

Brak poczekalni dla pasażerów klasy premium

Norwegian rezygnuje też z dostępu do poczekalni biznesowych dla pasażerów, którzy mieli wykupione bilety w klasie premium na dalekich trasach. Początkowo mogli z nich korzystać wszyscy podróżni tej klasy. Później zostało to ograniczone tylko do tych osób, które miały najdroższą taryfę, czyli Premium Flex. Teraz również one nie będą miały dostępu do takich poczekalni.

Zobacz też:

Więcej o: