Wybrano najlepsze kraje do życia. Polska daleko poza czołówką

Szwajcaria po raz czwarty została uznana za najlepsze państwo do życia. W badaniu wzięto pod uwagę m.in. jakość edukacji, dostęp do kultury, a także otwartość na biznes.

Znane są już wyniki czwartej edycji rankingu The Best Countries organizowanego przez US News & World Report. Po raz kolejny zwycięzcą konkursu została Szwajcaria. Z kolei nasz kraj uplasował się dopiero na 34. pozycji. 

Najlepsze i najgorsze kraje

Co ciekawe, Szwajcaria była zwycięzcą każdej poprzedniej edycji rankingu. W tym roku tuż za nią znalazły się: Kanada, Japonia, Niemcy, Australia, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Z kolei na ostatnich miejscach uplasowały się: Liban, Serbia, Oman, Białoruś i Tunezja. 

W badaniu oceniano 73 kraje, a pod uwagę wzięto 65 czynników. Ankiety wypełniło ponad 20 tysięcy osób z różnych stron świata. 

"80 milionów?". Zobacz, jak cudzoziemcy zgadują, ilu jest Polaków:

Zobacz wideo

Zwycięzcy różnych kategorii

Znani są także zwycięzcy poszczególnych kategorii. Kraj, który został najlepiej oceniony w dziedzinie edukacji, to Stany Zjednoczone. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Wielka Brytania, Kanada, Niemcy i Francja. Z kolei nasz kraj uplasował się na 23. miejscu. 

Jeśli chodzi o kraje najbardziej przyjazne rodzinie, na wiodących pozycjach znalazły się: Dania, Szwecja i Norwegia. Polska zajęła 20. miejsce.

W kategorii, w której oceniano jakość życia, nasz kraj znalazł się na 22. miejscu. Pod uwagę brano różne czynniki - m.in. dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, poziom bezpieczeństwa i jakość środowiska. Z kolei na pierwszych pozycjach znalazły się: Kanada, Dania, Szwecja, Norwegia, Australia. 

Na jakich pozycjach nasz kraj uplasował się w pozostałych kategoriach? Oto kilka przykładów:

- otwartość na biznes: 32 miejsce;

- wpływ na światową kulturę: 47 miejsce;

- duch obywatelski: 20 miejsce.

Pozostałe informacje dotyczące wyników Polski znajdziesz TUTAJ >>

Może cię także zainteresować: Wybrano najlepsze miasta do życia z całego świata. W prestiżowym gronie znalazła się Gdynia >>

Komentarze (89)
Wybrano najlepsze kraje do życia. Polska daleko poza czołówką
Zaloguj się
 • amgibis

  Oceniono 53 razy 35

  To jakieś kłamstwa są! Przecież tu jest RAJ stworzony przez "Dojną zmianę " i bezzębnego dziada z kotem!

 • schwarzeradler

  Oceniono 30 razy 24

  Bzdury, Czechy za Polską a na pewno spokojniej i łatwiej się tam żyje. Oman bardzo pozytywny naród i ludzie, wiele lepszy niż Arabia Saudyjska

 • maguniaklikunia

  Oceniono 32 razy 22

  Gdybym była młodsza o połowę to wyjechałabym do Czech. Jest to kraj bez dostępu do morza tak jak i Szwajcaria ale wszędzie można kupić i zjeść dobrą rybę. Nie jest to kraj katolicki i nie jest nakręcony na kościół.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 25 razy 21

  34 miejsce na 70 krajów... no jet nieźle!
  dobrze że nie zrobili rankingu oczekiwania na wizytę u specjalisty czy już nie daj boże jakiegoś pakietu onkologicznego... brylowali byśmy w okolicach Zimbabwe i Górnej Wolty

 • rggg

  Oceniono 29 razy 17

  Jak to? Pod rządami tak wielkiego wodza jesteśmy dopiero w trzeciej dziesiątce?

 • dublet

  Oceniono 22 razy 16

  34 miejsce na 70 krajów to wg niektórych sukces! Dziwne pojmowanie sukcesu...

 • rozterka47

  Oceniono 18 razy 14

  34 na 73 trzy kraje , średnio , a na dodatek tendencja spadkowa

 • pies_1

  Oceniono 51 razy 13

  Najlepsza edukacja w USA to chyba żart. Oczywiście jest kilkanaście elitarnych uniwersytetów najlepszych na świecie, ale powszechne szkolnictwo publiczne oraz college to dno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX