Najsłodszy samolot świata rozpoczyna pracę. Będzie latał z 11 miejsc w Europie

Po latach testów do służby trafił Airbus Beluga XL. Zainteresowanie wzbudza nie tylko duży rozmiar maszyny, lecz także jej nietypowy wygląd.

Najnowszy model Airbusa będzie latał z 11 miejsc w Europie. Jednak w ciągu trzech najbliższych lat zostanie wypuszczonych jedynie sześć takich maszyn. Można więc powiedzieć, że osoby, którym uda się dostrzec je na niebie, będą miały spore szczęście. 

Uśmiechnięty waleń

Warto wspomnieć, że maszyna nazywana jest najsłodszym samolotem świata. Powód? Jej przednia część kształtem przypomina uśmiechniętego walenia z gatunku białucha arktyczna. Okazuje się, że zamysł nie był przypadkowy. Zdaniem twórców nowego Airbusa latanie samolotem można porównywać do pływania w oceanie. 

Dlaczego każdy samolot jest dziurawy? Dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

Samolot opartu jest na konstrukcji Airbusa A330-200. To pozwala na wykorzystywanie istniejących już komponentów maszyny. Oba modele są napędzane takimi samymi silnikami, czyli Rolls-Royce Trent 700.

Maszyna do zadań specjalnych

Najnowszy samolot jest aż o 30 procent większy od poprzedniego modelu, czyli Airbusa A300-600ST Beluga. Waży 125 ton i może przewieźć aż 53 tony w ładowni. Te imponujące rozmiary są powiązane z funkcją maszyny. Airbus Beluga XL jest samolotem cargo, więc służy do transportu różnych części samolotów (m.in. kadłubów).

Może cię także zainteresować: Pasażer wrzucił monety do silnika samolotu. Zapłaci za to równowartość prawie 66 tysięcy złotych >>

Więcej o: