Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR potrwa od 10 stycznia od godz. 18 do godzin popołudniowych 12 stycznia. Rozpocznie się w słynnej Chatce Puchatka, czyli schronisku na Połoninie Wetlińskiej.
Ci, którzy chcą przystąpić do egzaminu, muszą spełnić szereg wymagań. Trzeba mieć ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, znać topografię Bieszczadów i wschodniej części Beskidu Niskiego oraz potrafić jeździć na nartach. Preferowani są mieszkańcy województwa podkarpackiego.
Egzamin składa się z trzech części. W pierwszej trzeba wykazać się szczegółową znajomością topografii rejonu, w którym działa Grupa Bieszczadzka GOPR, a więc Bieszczadów oraz wschodniej części Beskidu Niskiego. Kandydat na ratownika musi znać m.in. przebieg szlaków, schroniska górskie oraz nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień.
Niezależnie od pory roku góry przyciągają swoim pięknem. Jednak to, co kusi, może być też niebezpieczne. Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach? Obejrzyj nasze wideo:
Drugi etap to umiejętność jazdy na nartach. Przyszli ratownicy będą musieli wykonać cztery ewolucje narciarskie: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazdę terenową po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazdę stylową (dowolną). Kandydatów oceni komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich.
Na koniec uczestnicy egzaminu będą musieli podejść na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską. Ma to pomóc w określeniu stopnia sprawności fizycznej.
Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu do Grupy Bieszczadzkiej GOPR znajdziecie na stronie Grupy w zakładce "Jak zostać ratownikiem".