GOPR szuka kandydatów na ratowników. Egzamin nie jest prosty. Co trzeba wiedzieć?

Grupa Bieszczadzka GOPR ogłosiła na swojej stronie terminy egzaminu dla kandydatów na ratowników. Egzamin potrwa od 10 do 12 stycznia. Aby go zdać, trzeba wykazać się szeregiem umiejętności, w tym znać szczegółową topografię Bieszczadów i wschodniej części Beskidu Niskiego.

Egzamin dla kandydatów do Grupy Bieszczadzkiej GOPR potrwa od 10 stycznia od godz. 18 do godzin popołudniowych 12 stycznia. Rozpocznie się w słynnej Chatce Puchatka, czyli schronisku na Połoninie Wetlińskiej.

Ci, którzy chcą przystąpić do egzaminu, muszą spełnić szereg wymagań. Trzeba mieć ukończone 18 lat, nienaganny stan zdrowia, znać topografię Bieszczadów i wschodniej części Beskidu Niskiego oraz potrafić jeździć na nartach. Preferowani są mieszkańcy województwa podkarpackiego.

Egzamin składa się z trzech części. W pierwszej trzeba wykazać się szczegółową znajomością topografii rejonu, w którym działa Grupa Bieszczadzka GOPR, a więc Bieszczadów oraz wschodniej części Beskidu Niskiego. Kandydat na ratownika musi znać m.in. przebieg szlaków, schroniska górskie oraz nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień.

Niezależnie od pory roku góry przyciągają swoim pięknem. Jednak to, co kusi, może być też niebezpieczne. Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach? Obejrzyj nasze wideo:

Drugi etap to umiejętność jazdy na nartach. Przyszli ratownicy będą musieli wykonać cztery ewolucje narciarskie: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazdę terenową po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazdę stylową (dowolną). Kandydatów oceni komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich.

Na koniec uczestnicy egzaminu będą musieli podejść na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską. Ma to pomóc w określeniu stopnia sprawności fizycznej.

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminu do Grupy Bieszczadzkiej GOPR znajdziecie na stronie Grupy w zakładce "Jak zostać ratownikiem"

Komentarze (4)
GOPR szuka kandydatów na ratowników. Egzamin nie jest prosty. Co trzeba wiedzieć?
Zaloguj się
  • mimamima

    Oceniono 1 raz 1

    A gdzie umiejętność udzielania pierwszej pomocy i kursy ratownictwa czy coś...

  • wkoz1

    Oceniono 3 razy 1

    to ile zarabiają ci terminatorzy? 2 tys na rękę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX