Wozy konne będą dłużej kursowały nad Morskie Oko. Powód? Ogromne kolejki

W okresie poświątecznym fiakrzy będą pracowali nawet po zmroku. Powodem tych zmian jest duże zainteresowanie usługą wśród turystów.

Jak dowiadujemy się z komunikatu Tatrzańskiego Parku Narodowego, czas kursowania wozów konnych znad Morskiego Oka zostanie w najbliższym czasie wydłużony. Dotychczas o tej porze roku usługa była realizowana do godziny 16. Jednak teraz zjazd będzie możliwy także po zmroku. To ukłon w stronę turystów, którzy chętnie spędzają okres poświąteczny w Tatrach.

W tym roku bez kolejek?

Ostatnie kursy znad jeziora będą obywały się o godzinie 19. Zmiany w rozkładzie będą obowiązywały w okresie poświątecznym. 

Wyjedź poza Zakopane, a zobaczysz wiele ciekawych miejsc. Więcej dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

Skąd ta decyzja? Każdego dnia do wozów ustawiały się ogromne kolejki. Przez nadmierne zainteresowanie usługą nie wystarczyło miejsca dla wszystkich. Poza tym w ostatnich latach wielu turystów miało problem z powrotem po zmroku z Morskiego Oka na Palenicę Białczańską. W 2017 roku głośno było o grupie 45 osób, która utknęła na polanie. Powozy już nie jeździły, więc turyści zadzwonili po ratowników TOPR i domagali się pomocy. Więcej na ten temat: Pijani turyści robili awanturę na drodze z Morskiego Oka. Jeden oferował łapówkę za transport >>

Przewóz turystów nad Morskie Oko od lat wzbudza kontrowersje. Regularnie odbywają się protesty, a fundacje broniące praw zwierząt co jakiś czas nagłaśniają wypadki, w czasie których wyczerpane konie padają z przemęczenia. Tym bardziej zaskakuje decyzja władz TPN, aby wydłużyć czas kursowania fasiągów. Aby uniknąć sytuacji jak chociażby ta sprzed roku, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie wędrówki rano i dotarcie nad Morskie Oko pieszo. Rozsądne zaplanowanie wyjścia na szlak to jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa w górach.

O tym, jak jeszcze wykorzystuje się zwierzęta w przemyśle turystycznym, szerzej pisaliśmy tutaj:

Więcej o: