Zamek Ogrodzieniec doceniony za granicą. Zobaczcie, jak prezentuje się w netfliksowym "Wiedźminie"

"Wiedźmin" to jedna z najbardziej wyczekiwanych serialowych premier Netflixa. Na platformie serial pojawił się 20 grudnia. Jednym z miejsc, w których kręcona była produkcja, jest Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

"Wiedźmin" zadebiutował na Netflixie 20 grudnia. Od tamtej pory zbiera mniej lub bardziej pochlebne recenzje. Fani sagi komentują grę aktorską, dobór postaci, kostiumy, scenografię, dialogi. A jak na tle tych wszystkich elementów wypadł Zamek Ogrodzieniec?

"Wiedźmin" to nie jest produkcja na polski rynek. Możemy się rozczarować?

Zobacz wideo

Ruiny twierdzy, która znajduje się w Podzamczu w województwie śląskim, również "zagrały" w serialu. Niektóre sceny były tam kręcone w kwietniu tego roku. Zamek wygląda bardzo okazale. Kadry zamieszczone zostały między innymi na fanpage'u twierdzy. Możecie zobaczyć je poniżej:

Jedna z komentujących osób zauważyła, że po takiej promocji zamek nie będzie się mógł opędzić od turystów.

No to teraz będzie jak w Dubrowniku

- pisze. I wygląda na to, że nie są to czcze pogróżki. Onet podaje, że zabytkiem zaczęły się już interesować zagraniczne serwisy. Z kolei serwis Śląski Biznes informuje, że biura podróży już szykują oferty dla fanów "Wiedźmina" i przywołuje słowa Roberta Nierody, który jest dyrektorem Związku Gmin Jurajskich:

Liczymy, że serial "Wiedźmin" przyciągnie do nas więcej turystów

- mówi. Z tekstu dowiadujemy się, że spotkanie Związku Gmin Jurajskich z organizatorami wycieczek odbyło się w piątek, czyli w dniu premiery serialu. Wcześniejsze działania nie były możliwe ze względu na wymogi producentów. Ci organizatorzy, którzy obsługują zagranicznych turystów, przygotowują wycieczki na Jurę również pod kątem "Wiedźmina". "Nawet przewodnicy anglojęzyczni mają obowiązek oglądania "Wiedźmina", aby osobom przyjeżdżającym do nas w związku z serialem w odpowiedni sposób przekazywać wiedzę - mówi Robert Nieroda Śląskiemu Biznesowi.

Słynna twierdza ze Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec jest jednym z obiektów, który znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Powstał w XIV, a jego właściciele wielokrotnie się zmieniali. Do czasów obecnych zachowały się ruiny twierdzy. Po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i zabezpieczeniu ruin, zamek został udostępniony dla turystów.

Mówi się, że twierdza jest nawiedzona. Duch tego zamku jest jednak dość nietypowy. Nie jest to postać człowieka, a czarnego psa. Zwierzę ma być ogromnych rozmiarów, a jego pojawieniu się towarzyszy podobno pobrzękiwanie łańcuchów. 

Skąd jednak pies na zamku? Ma to związek z dawnym kasztelanem krakowskim Stanisławem Warszyckim. Słynął z tego, że źle traktował zarówno służbę i poddanych, jak i swoje żony. Jedną z nich spotkał okrutny los - Warszycki miał ją zamurować, a następnie wysadzić tę część zamku. Skrzywdził również swoją córkę, której obiecał wielki posag, ale z chciwości nie dał jej nic.

Gdy kasztelan zmarł, w pobliżu zamku pojawił się czarny pies. Mówi się, że to Warszycki pod postacią zwierzęcia przybył z piekieł, aby pilnować swojego majątku.

Ruiny zamku można zwiedzać przez osiem miesięcy w roku. Dokładne godziny zwiedzania oraz cennik podane są na oficjalnej stronie zabytku

Komentarze (61)
Wiedźmin. Zamek Ogrodzieniec pojawił się w serialu Netflixa
Zaloguj się
 • montezuma1234

  Oceniono 49 razy 43

  Ogrodzieniec jest całkiem ciekawy ale otoczenie to kwintesencja polskiego grajdoła, bezguścia, reklam, pseudo- atrakcji dla gawiedzi, cyrku i lunaparku w jednym.

 • there.there

  Oceniono 37 razy 31

  Co z tego że zamek piękny skoro dookoła architektoniczny nieład ze wstrętnymi betonowymi płociskami. Jesteśmy jedynym krajem w UE, który ma absolutnie wy...ne na estetykę przestrzeni wspólnej. Najśmieszniejsze jest to, że spory obszar Jury to tzw Park Krajobrazowy, a i tak Janusze i Grażyny mogą tam budować co i jak chcą. Do tego zimą smog. Porównajcie to sobie z Chorwacją i jej czerwonymi daszkami...eh

 • teneas

  Oceniono 24 razy 20

  Akurat "Szlak Orlich Gniazd" jest bardzo wdzięcznym miejscem do ekranizacji powieści osadzonych w średniowieczu. Ogrodzieniec, Będzin, Bobolice, Mirów itp.

 • eisbergh

  Oceniono 30 razy 18

  Nie, nie bedzie jak w Dubrowniku. Sorry, taki mamy klimat (i nie pisze tu o kwestiach temperatury powietrza i opadach)

 • tomaszbk

  Oceniono 12 razy 12

  Ruiny piękne ale dookoła typowa polska szmira i tandeta. Jak powinny wyglądać miasteczka obok takich atrakcji można zobaczyć np w Corfe Castle, średniowieczne ruiny a obok urocze miasteczko bez tandety i plastiku.

 • farcry3

  Oceniono 11 razy 11

  Będą "Krupówki - bis" ? Za chwilę zas....ją ten zamek banerami i kioskami z kebabami.

 • piszedoosla

  Oceniono 8 razy 8

  czy to nie ten zamek ktorego widok szpeci hotel postawiony na tej samej wysokosci?

 • ja_prostak

  Oceniono 25 razy 7

  próbowałem obejrzeć Wiedźmina ,ale większych pierdół jeszcze w życiu nie oglądałem - wyrazy współczucia dla miłośników takiej twórczości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX