Możesz zostać współwłaścicielem jednego z francuskich zamków. Cena? 55 dolarów

Chcesz zostać współwłaścicielem zamku? Aby spełnić to marzenie, wystarczy zapłacić 55 dolarów. Wyjaśniamy, o co chodzi w nietypowej inicjatywie.

W ostatnich latach często informujemy o domach, które można nabyć za jeden euro lub całkowicie za darmo. Tego typu akcje zazwyczaj są organizowane w niewielkich miejscowościach, którym grozi wyludnienie (np. w Cammaracie na Sycylii). 

Tym razem głośno jest jednak nie o zwykłym budynku mieszkalnym, a o zamku we Francji. Okazuje się, że możemy kupić go w zaskakująco niskiej cenie. Sprzedaż zamku zorganizowały Dartagnans (organizacja, który zajmuje się ochroną dziedzictwa) oraz stowarzyszenie "Adopte un chateau". Inicjatywa jest na tyle ciekawa, że poinformowały o niej różne światowe media, m.in. "CNN Travel".

Te zabytki były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie. Obejrzyj film:

Zobacz wideo

Zamek, który popada w ruinę

Oferta dotyczy fortecy Château de Vibrac, która znajduje się w rejonie Grand Cognac w zachodniej części Francji. W przeszłości miejsce to zamieszkiwała francuska szlachta. Budynek lata świetności ma już jednak dawno za sobą i popada w ruinę.

 

Gdy wpłacimy 55 dolarów (około 211 złotych), staniemy się jednym ze współwłaścicieli zabytkowego zamku. Dzięki zebranym funduszom rozpadająca się forteca ma zostać odrestaurowana. Oprócz tego na tamtejszych żyznych gruntach w przyszłości mają zostać zorganizowane ekologiczne uprawy. 

Do tej pory współwłaścicielami zamku zostało 1700 osób z 45 państw. Dzięki temu organizatorom akcji udało się zebrać 175 000 euro. To jednak nadal za mało, aby w całości odrestaurować zamek. Szacuje się, że na renowację obiektu potrzeba 1 240 000 euro. 

 

Dostęp do zamku i działki

Co możemy zyskać, jeśli zdecydujemy się na wpłatę 55 dolarów? Wśród najważniejszych profitów organizatorzy akcji wymieniają dożywotni dostęp do zamku oraz działki, która znajduje się obok niego. Oprócz tego wszyscy współwłaściciele będą mogli decydować o przyszłości obiektu. 

Może cię także zainteresować: Możesz wynająć średniowieczny zamek we Włoszech. Cena niewiele różni się od tej w hotelach >>

Więcej o: