Wybrano najlepsze miasta do życia z całego świata. W prestiżowym gronie znalazła się Gdynia

Gdynia może pochwalić się międzynarodowym sukcesem. Miasto zajęło trzecie miejsce w konkursie LivCom Awards, w którym bierze się pod uwagę jakość życia.

LivCom Awards to międzynarodowy ranking, który jest organizowany od 1997 roku. Inicjatywa skupia się na jakości życia w miastach. Co roku wybieranych jest kilka miejscowości z różnych kategorii, które najbardziej przekonają do siebie ekspertów zasiadających w jury konkursu. 

Sukces polskiego miasta

W tym roku sporym sukcesem może pochwalić się Gdynia. Bo jako jedyna polska miejscowość nie tylko znalazła się w finale konkursu, lecz także zajęła prestiżowe trzecie miejsce w kategorii miejscowości od 150 do 400 tysięcy mieszkańców (obecnie populacja Gdyni szacowana jest na 246 tysięcy).

Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię:

Zobacz wideo

W jury konkursu zasiedli eksperci ds. środowiska oraz zarządzania krajobrazem, którzy przez kilka miesięcy dokonywali analiz dotyczących jakości życia w różnych miejscach na świecie. Ostatni etap konkursu odbył się w Rzymie. Gdynię reprezentowali Małgorzata Czaja (kierowniczka samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania), Przemysław Górski (koordynator UrbanLab Gdynia) oraz Bartosz Bartoszewicz (wiceprezydent miasta). 

- Już w Rzymie byliśmy zobligowani do przedstawienia blisko godzinnej prezentacji o Gdyni, opowiadając o lokalnych rozwiązaniach skoncentrowanych na mieszkańcach i jakości życia. Każde z nich musieliśmy udowodnić twardymi danymi. To wyróżnienie niezwykle cieszy i jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że jako gdynianie radzimy sobie naprawdę znakomicie - powiedział prezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

Pozostali zwycięzcy

W kategorii, w której trzecie miejsce zajęła Gdynia, zwyciężyło Xicheng District w Chinach. Z kolei drugie miejsce przypadło norweskiemu Bergen. 

W kategorii powyżej 400 tysięcy mieszkańców zwyciężyła Lizbona, drugie miejsce zajęło chińskie miasto Jinan, a trzecie Wiedeń. Zwycięzców wszystkich kategorii poznasz TUTAJ >>

Może cię także zainteresować: Jednym zdjęciem odczarował Gdynię. Wystarczyła zmiana perspektywy i ciepłe rękawiczki >>

Więcej o: