Wybrano najlepsze miasta do życia z całego świata. W prestiżowym gronie znalazła się Gdynia

Gdynia może pochwalić się międzynarodowym sukcesem. Miasto zajęło trzecie miejsce w konkursie LivCom Awards, w którym bierze się pod uwagę jakość życia.

LivCom Awards to międzynarodowy ranking, który jest organizowany od 1997 roku. Inicjatywa skupia się na jakości życia w miastach. Co roku wybieranych jest kilka miejscowości z różnych kategorii, które najbardziej przekonają do siebie ekspertów zasiadających w jury konkursu. 

Sukces polskiego miasta

W tym roku sporym sukcesem może pochwalić się Gdynia. Bo jako jedyna polska miejscowość nie tylko znalazła się w finale konkursu, lecz także zajęła prestiżowe trzecie miejsce w kategorii miejscowości od 150 do 400 tysięcy mieszkańców (obecnie populacja Gdyni szacowana jest na 246 tysięcy).

Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię:

Zobacz wideo

W jury konkursu zasiedli eksperci ds. środowiska oraz zarządzania krajobrazem, którzy przez kilka miesięcy dokonywali analiz dotyczących jakości życia w różnych miejscach na świecie. Ostatni etap konkursu odbył się w Rzymie. Gdynię reprezentowali Małgorzata Czaja (kierowniczka samodzielnego referatu ds. jakości życia i integracji systemów zarządzania), Przemysław Górski (koordynator UrbanLab Gdynia) oraz Bartosz Bartoszewicz (wiceprezydent miasta). 

- Już w Rzymie byliśmy zobligowani do przedstawienia blisko godzinnej prezentacji o Gdyni, opowiadając o lokalnych rozwiązaniach skoncentrowanych na mieszkańcach i jakości życia. Każde z nich musieliśmy udowodnić twardymi danymi. To wyróżnienie niezwykle cieszy i jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że jako gdynianie radzimy sobie naprawdę znakomicie - powiedział prezydent Gdyni Bartosz Bartoszewicz.

Pozostali zwycięzcy

W kategorii, w której trzecie miejsce zajęła Gdynia, zwyciężyło Xicheng District w Chinach. Z kolei drugie miejsce przypadło norweskiemu Bergen. 

W kategorii powyżej 400 tysięcy mieszkańców zwyciężyła Lizbona, drugie miejsce zajęło chińskie miasto Jinan, a trzecie Wiedeń. Zwycięzców wszystkich kategorii poznasz TUTAJ >>

Może cię także zainteresować: Jednym zdjęciem odczarował Gdynię. Wystarczyła zmiana perspektywy i ciepłe rękawiczki >>

Komentarze (96)
Wybrano najlepsze miasta do życia z całego świata. W prestiżowym gronie znalazła się Gdynia
Zaloguj się
 • hubba-hubba

  Oceniono 22 razy 22

  Bergen? Miłe miasto, ale...
  Turyści zwiedzają Bergen. Pada. Przemoczona starsza pani pyta młodego tubylca:
  - Powiedz chłopcze, czy tutaj zawsze tak leje?
  - Nie wiem, proszę pani, ja mam dopiero 12 lat.

 • minuta8

  Oceniono 25 razy 21

  To jest ranking autoprezentacji uczestników, którzy się zgłosili sami do konkursu. Nikt z jury nie odwiedza (a w każdym razie nie musi) tych miast i nie ogląda zgłoszonych projektów w realu. Jest to więc konkurs na "naj" spośród zgłoszonych miast a nie miast z całego świata. Ale i tak brawo Gdynia!

 • dominik3000

  Oceniono 23 razy 19

  Chciałbym podważyć wiarygodność rankingu. W Jinan jest słaba ochrona zdrowia, wszędzie tłok, i przerażający smog, nawet jak na chińskie standardy. Był też najbardziej zakorkowanym miastem w Chinach w 2016. Nawet Chinach nie mieści się w żadnych rankingach jako dobre miejsce do życia a tutaj jest 2 na świecie.

 • chasingcars

  Oceniono 39 razy 19

  Brawo Gdynia!

 • 88rosomak

  Oceniono 27 razy 17

  Szkoda, że za 30 lat może być już pod wodą - rządowi to nawet na rękę bo i tak w Gdyni prawie nikt nie głosuje na PiS...

 • kar.as

  Oceniono 29 razy 13

  Potwierdzam. Gdynia to jedno z paru miejsc w Polsce, do których mógłbym się (jako rodzony Poznaniak) przenieść.

 • jedynywredota

  Oceniono 10 razy 10

  A Radom, na którym miejscu był Radom, miasto które portem lotniczym i morskim stoi?

 • pawelpap10

  Oceniono 10 razy 10

  Czy ktoś mieszkający w Gdyni mógłby wyjaśnić czy faktycznie widać u was słońce zachodzące nad morzem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX