Turyści wybrali najpiękniejszy jarmark świąteczny w Europie. Polskie miasto wysoko

W konkursie Best Christmas Markets in Europe 2020 zwyciężył Budapeszt. Turyści oddali na tamtejszy jarmark świąteczny prawie 40 tysięcy głosów. W pierwszej trójce znalazł się też Gdańsk, który w konkursie wziął udział po raz pierwszy.

Konkurs ogłaszany jest przez organizację European Best Destinations. Turyści z całego świata co roku spośród 20 kandydatów wybierają najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy na Starym Kontynencie. W tegorocznym plebiscycie podróżni ze 116 krajów oddali ponad 289 tysięcy głosów, z czego blisko 40 tysięcy (dokładnie 39 448) otrzymał zwycięski targ w stolicy Węgier. Budapeszt pobił w ten sposób dotychczasowy rekord, który należał do Zagrzebia i wynosił 38 830 głosów. 

 

Pomysłodawcy konkursu podkreślają, że jarmark przed bazyliką św. Stefana w Budapeszcie od dawna był ulubionym węgierskim jarmarkiem wielu podróżnych. Pojeździcie tam na łyżwach, napijecie się aromatycznego grzanego wina i spróbujecie przysmaków kuchni węgierskiej. Nie możecie też przegapić największego w Europie nocnego pokazu świetlnego w 3D. Wizualizacje wyświetlane są codziennie na fasadzie bazyliki. Ponadto, zdaniem organizacji European Best Destinations, bożonarodzeniowy targ w Budapeszcie zasługuje również na miano najlepszego jarmarku, na którym czuć ducha świąt oraz najbardziej ekologicznego jarmarku.

Świąteczny targ przed bazyliką św. Stefana można odwiedzać do 1 stycznia 2020.

Gdańsk wśród najpiękniejszych

Wysoko w tegorocznym konkursie znalazł się świąteczny jarmark z Gdańska, który brał w nim udział po raz pierwszy. Polskie miasto zajęło trzecie miejsce, zdobywając 30 178 głosów. Główna część jarmarku znajduje się na Targu Węglowym. Można go odwiedzać do 1 stycznia 2020.

 

Świąteczny targ w Gdańsku wyróżnia się specjalnie stworzonymi na tę okazję uliczkami: Czekoladową, Cynamonową, Anielską czy Wigilijną. Co roku miasto stara się też wzbogacać jarmarkową scenografię - tym razem powstała pięciometrowa brama w kształcie świecznika adwentowego. Na samej górze działa punkt widokowy. Ale na tym niespodzianki się nie kończą. W bramę wkomponowany jest największy w Gdańsku kalendarz adwentowy.

 

Gdański jarmark powinien być też obowiązkowym punktem na liście każdego, kto uwielbia próbować potraw z całego świata. Na placu Dobrych Życzeń pojawiły się stoiska, na których kupicie m.in. austriackie sery, alzackie podpłomyki, hiszpańskie churrosy czy węgierskie kurtosze. Nie brakuje oczywiście rozgrzewających napojów: korzennego grzańca, gorącej czekolady, cydru z dodatkiem rumu czy grzanego piwa z miodem i imbirem.

 

Zobacz na wideo, jak wygląda świąteczny jarmark w Gdańsku:

Zobacz wideo

Najlepsze jarmarki w Europie

Poniżej możecie zobaczyć pełną listę najlepszych świątecznych targów:

1. Budapeszt, Węgry
2. Wiedeń, Austria
3. Gdańsk, Polska
4. Bruksela, Belgia
5. Montbeliard, Francja
6. Bazylea, Szwajcaria
7. Metz, Francja
8. Kluż-Napoka, Rumunia
9. Valkenburg aan de Geul, Holandia
10. Nowy Sad, Serbia
11. Trewir, Niemcy
12. Praga, Czechy
13. Govone, Włochy
14. Winchester, Wielka Brytania
15. Amiens, Francja
16. Rothenburg ob der Tauber, Niemcy
17. Kolonia, Niemcy
18. Lipsk, Niemcy
19. Bratysława, Słowacja
20. Bath, Wielka Brytania

Więcej o: