Jakie tajemnice skrywa najstarsza piramida w Polsce? Miejscowi uznali, że duchy odpowiadają za śmierć krów

Rapa to niewielka wieś w powiecie gołdapskim. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle okolicznych miejscowości. Wiele osób jest więc zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że znajduje się tam jedna z nielicznych piramid w Polsce.

Skąd Piramida na Mazurach? Aby lepiej poznać jej historię, musimy cofnąć się do początków XIX wieku. Wówczas właścicielem majątku Bejnuny, w którego skład wchodziła wieś Rapa, był Friedrich Heinrich von Fahrenheid. Cieszył się on sławą najbogatszego człowieka w Prusach Wschodnich. Mógł pochwalić się pokaźną kolekcją dzieł sztuki, w której skład wchodziły m.in. obrazy Rubensa, Tycjana i Rafaela.

Piramida, której budowę zakończono w 1811 roku, jest grobowcem jego rodziny. Obecnie to jedna z najbardziej intrygujących i tajemniczych atrakcji Mazur. Nie jest znana dokładna geneza jej powstania, dlatego też wokół najstarszej piramidy w Polsce narosło wiele legend. 

Czy wiesz, że za przewożenie niektórych okazów zwierząt grozi nawet kara pozbawienia wolności do pięciu lat? Więcej dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

Nietypowa budowla w Rapie

Friedrich Heinrich von Fahrenheid w czasie swoich licznych podróży po Europie zainteresował się sztuką i tradycją Starożytnego Egiptu. Gdy zgłębił wiedzę na temat niezwykłych właściwości piramid, postanowił, że w jego majątku powstanie podobna konstrukcja.

Inna teoria wiąże powstanie budowli z pewną tragiczną historią. Friedrich Heinrich von Fahrenheid nabył na aukcji w Berlinie posążek egipskiego boga Anubisa. Nie wiedział jednak o tym, że - według przesądu - jego dotknięcie wiąże się ze ściągnięciem na siebie nieszczęścia.

Pech chciał, że zrobiła to kilkuletnia córka nabywcy - Ninette. Niedługo po tym dziewczynka zachorowała na szkarlatynę i zmarła. Wówczas zrozpaczony ojciec postanowił zbudować grobowiec, w którym ciało dziecka przetrwa na wieki w nienaruszonej formie.

Egipska inspiracja

Na budowę piramidy wybrano miejsce, w którym miała koncentrować się potężna energia z wnętrza ziemi. Takie warunki miały sprzyjać procesowi mumifikacji ciał. Projektem konstrukcji zajął się Bertel Thorvaldsen - duński rzeźbiarz, twórca warszawskich pomników Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego.

Piramida ma prawie 16 metrów wysokości, a jej wewnętrzne sklepienie pochylone jest pod kątem 51°52'. Styl jest więc identyczny, jak w budowlach egipskich. Co ciekawe, konstrukcja proporcjami odpowiada słynnej piramidzie Cheopsa. 

Pierwszą osobą, którą złożono wewnątrz piramidy w 1811 roku, była wspomniana Ninette. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat pochowano tam kolejnych członków rodu. W 1849 złożono tam ciało samego twórcy budowli Friedricha Heinricha von Fahrenheida. 

Remont, który uratował budowlę

W przeszłości piramida stała się obiektem aktów wandalizmu. To dlatego, że przez wiele lat dostęp do grobowca był bardzo łatwy - ludzie wchodzili do niego bez żadnych przeszkód. Obecnie, aby zapobiec tego typu sytuacjom, drzwi do budowli są zamurowane, a w oknach znajdują się kraty.

Jedna z wersji mówi, że miejsce zbezczeszczono w czasie II wojny światowej. Otworzono trumny, a martwym obcięto głowy. Podejrzewa się, że dokonali tego rosyjscy żołnierze. 

Inna teoria zakłada, że zrobili to w latach 70. ubiegłego stulecia miejscowi z pobliskiego Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Według niej zdarzyło się to, gdy w okolicy zaczęły masowo zdychać krowy. Uznano, że winę za to ponoszą duchy z grobowca. Postanowiono więc uciąć zmumifikowanym ciałom głowy, by dusze zmarłych zaznały w końcu spokoju i zaprzestały dręczenia zwierząt. 

Kilka lat temu eksperci oszacowali, że piramidzie grozi zawalenie. Z tej przyczyny zdecydowano się na gruntowny remont budowli. Uporządkowano wnętrze grobowca - zwłoki trafiły do trumien, odnowiono okapy i podmurówki. 

Warto wspomnieć, że nie jest to jedyna piramida w Polsce. Tego typu konstrukcje zobaczycie także m.in. w Różnowie i Zagórzanach. W pierwszej z tych miejscowości znajduje się grobowiec rodziny Augusta Freiherr von Eben und Brunnen, a w drugiej hrabiów Skrzyńskich. 

DOJAZD DO RAPY:

Może cię także zainteresować: To jedne z najwyższych i najpiękniejszych takich mostów w Polsce. Przypominamy historię mostów w Stańczykach >>

Komentarze (14)
Jakie tajemnice skrywa najstarsza piramida w Polsce? Miejscowi uznali, że duchy odpowiadają za śmierć krów
Zaloguj się
 • drakaina

  Oceniono 24 razy 24

  "Nie jest znana dokładna geneza jej powstania" - ależ to akurat jest banalnie proste. Cały okres napoleoński jest pod przemożnym wpływem egiptomanii, zapoczątkowanej przez wyprawę egipską Bonapartego w 1798-99. Moda zresztą utrzymała się w epoce pokongresowej. Tego rodzaju budowli, zwłaszcza grobowców, powstawało w Europie mnóstwo, więc absolutnie nic dziwnego, że i na Mazurach bogaty człowiek sobie coś takiego postawił. Egiptyzujące budynki znajdziecie w całej Europie aż po Petersburg, a potem również w koloniach. Tak że akurat co do genezy nie ma tu absolutnie żadnej tajemnicy. Człowiek nie musiał być nawet masonem, wystarczy, że uległ powszechnej modzie.

 • claudiusz

  Oceniono 16 razy 14

  cos mi proporcje piramidy nie przypominaja ...egipskich?

 • mcguirre

  Oceniono 14 razy 12

  Lata 70te XX wieku. Ludzie latają w kosmos, istnieje telewizja, powstają nowe technologie. W Polsce pracownicy PGR prawdopodobnie ucinają zmarłym głowy bo winią ich za choroby bydła...

 • a.k.traper

  Oceniono 10 razy 10

  W latach 80 XX w. na bazarach można było kupić modele piramid a nawet samemu zrobić z brystolu, podobno ostrzyły żyletki, ktoś pamieta ten "trynd"?

 • pilot.tv

  Oceniono 12 razy 8

  Najstarsze piramidy znajdują się na Pomorzu. Sa starsze od tych w Egipcie. Autor pewnie nadal uczęszcza do szkoły podstawowej i myli grobowiec w kształcie piramidy z piramidą.

 • achaszwerosz

  Oceniono 5 razy 5

  Prawda jest bardziej prozaiczna, jak w przypadku 99% grobowców na ziemiach odzyskanych, miejscowa swołocz dobrała się do trumien w poszukiwaniu pierścionków i medalików, a pijana młodzież dokończyła dzieła traktując mauzolea jako miejsca libacji a zwłokli jako obiekty do makabrycznych żartów.

 • zygus693

  Oceniono 5 razy 3

  W pobliżu Kluczborka również mamy piramidę a mianowicie w Rożnowie w woj. opolskim

 • haniku72

  Oceniono 3 razy 1

  Remont zabytku wpisanego na listę. To jakiś nowy synonim słowa renowacja? To widać. Obłożyć tynkiem nidagipps, strukturą 0,3 i pomalować na żółto. Styropian też daliście? To był prawdziwy "remont" . Ręce opadają.

 • drakaina

  Oceniono 2 razy 0

  Na blogu "Napoleon inaczej" (altronapoleone.home.blog) napisałam więcej o egiptomańskim kontekście tego zabytku. Zapraszam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX