Linie lotnicze, których lepiej unikać. Poznaliśmy nową czarną listę przewoźników

Komisja Europejska zaktualizowała listę bezpieczeństwa lotniczego. Znajdują się na niej przewoźnicy, którzy nie spełniają międzynarodowych standardów bezpieczeństwa. Obecnie obejmuje 115 linii lotniczych, które mają zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej.

O aktualizacji listy Komisja Europejska poinformowała w osobnym komunikacie. Zestawienie dotyczy przewoźników, którzy nie mogą korzystać z przestrzeni powietrznej UE lub których obowiązują pewne ograniczenia operacyjne.

Na liście znajduje się obecnie 115 przewoźników. Spośród nich 109 znalazło się na niej z powodu braku odpowiedniego nadzoru ze strony urzędów bezpieczeństwa krajów, w których są zarejestrowani. Dotyczy to 15 państw: Afganistanu, Angoli (z wyjątkiem dwóch linii), Kongo, Demokratycznej Republiki Konga, Dżibuti, Gwinei Równikowej, Erytrei, Kirgistanu, Liberii, Libii, Mołdawii (oprócz trzech linii), Nepalu, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, Sierra Leone oraz Sudanu.

Sześć linii lotniczych zostało umieszczonych na czarnej liście ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa samych tych linii. Chodzi o: Avior Airlines (Wenezuela), Iran Aseman Airlines (Iran), Iraqi Airways (Irak), Blue Wing Airlines (Surinam), Med-View Airlines (Nigeria) oraz Air Zimbabwe (Zimbabwe).

Trzech przewoźników zostało objętych dodatkowymi obostrzeniami. W przestrzeni powietrznej UE mogą używać tylko konkretnych typów samolotów. Dotyczy to Air Koryo z Korei Północnej, Air Service Comores z Komorów oraz Iran Air.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda test samolotu w ośrodku NASA? Zobacz nasze wideo:

Zobacz wideo

W nowym komunikacie Komisji Europejskiej są też pozytywne wiadomości. Z listy zniknęły między innymi wszystkie linie lotnicze z Gabonu.

Z przyjemnością ogłaszam, że Komisja Europejska mogła usunąć z unijnego wykazu bezpieczeństwa wszystkich gabońskich przewoźników. Gabon był na liście od 2008 roku, więc bardzo dobrze, że możemy docenić wysiłek, który organy bezpieczeństwa lotniczego tego kraju włożył w to, by poprawić sytuację

- powiedziała unijna komisarz ds. transportu Adina Valean. 

Więcej o: