Jeden z siedmiu cudów natury może niebawem zniknąć. Dramatyczny apel o pomoc

Spektakularne wodospady Wiktorii, które znajdują się na granicy Zambii i Zimbabwe, należą do najczęstszych podróżniczych marzeń turystów. Niestety te spektakularne miejsca mogą przestać istnieć.

Niedawno przygotowaliśmy materiał o cudach świata, które mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Listę zagrożonych miejsc trzeba jednak rozszerzyć o słynne Wodospady Wiktorii. O problemie przypomniał w rozmowie ze Sky News prezydent Zambii Edgar Lungu.

Cud świata zagrożony

Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi wraz z Wielkim Kanionem, Wielką Rafą Koralową, Portem w Rio de Janeiro, Mount Everest, zorzą polarną oraz wulkanem Paricutín w Meksyku tworzą grono siedmiu naturalnych cudów świata. Wizyta w tym miejscu to gwarancja spektakularnych widoków. Dlatego wodospady przez cały rok są oblegane przez turystów. W przyszłości może to jednak ulec zmianie. 

Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe? Więcej na ten temat dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Wielomiesięczna susza

W ostatnich miesiącach Zambię dotknęła susza. Podejrzewa się, że jej przyczyną są zmiany klimatyczne. Przez to poziom wody w wodospadach znacznie się obniżył. Jak poinformowało zambijskie Ministerstwo Środowiska, Klimatu i Turystyki, średni przepływ wody w tym roku zmniejszył się aż o połowę. Jeśli niepokojąca tendencja się utrzyma, w przyszłości to niezwykłe miejsce może przestać istnieć. 

 

Czas na zmiany

- Czy następnemu pokoleniu chcemy przekazać Zambezi bez Wodospadów Wiktorii? - zapytał retorycznie w rozmowie ze Sky News prezydent Zambii. - Możemy teraz uruchomić pewne praktyki i środki, by do tego nie dopuścić - przypomina polityk.

Edgar Lungu zaapelował także o pomoc ze strony wysokorozwiniętych państw. Jego zdaniem teraz jest najlepszy czas, by zacząć działać. - Tylko wtedy, gdy bogate kraje zrobią więcej w ramach walki z globalnym ociepleniem i pomogą biedniejszym narodom w walce z jego efektami, jest nadzieja, że zapobiegniemy niechcianym zmianom - podsumował. 

Może cię także zainteresować: Pojawiło się pięć nowych wysp. Nie mają jeszcze nazw. To przez topnienie lodowców >>

Więcej o: