Europejski kraj jako pierwszy na świecie wprowadza całkowicie darmowy transport publiczny

Już za kilka miesięcy wszystkie formy transportu publicznego w Luksemburgu będą darmowe. To pierwszy kraj na świecie, który zdecydował się na taki krok.

Jak wynika z danych Eurostatu dla UE, to właśnie w Luksemburgu jest największa liczba aut w przeliczeniu na mieszkańca. To niestety wywołuje poważne problemy. Najważniejsze z nich to ogromne korki oraz zanieczyszczenie powietrza. Stąd też pomysł władz, by publiczne pociągi, tramwaje oraz autobusy w tym niewielkim kraju były całkowicie darmowe.

Zmiany już w 2020 roku

Mimo że o planach mówi się już od ubiegłego roku, dopiero od niedawna wiadomo, kiedy zostaną one zrealizowane. Jak podaje RTL, nowe zasady wejdą w życie 1 marca 2020 roku. 

Na jeszcze inny pomysł wpadli Boliwijczycy. Miasto było skazane na korki, dlatego zbudowali... podwieszane metro! Więcej dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Zmiany mają przekonać obywateli kraju do rezygnacji z prywatnych pojazdów i wybór publicznych środków transportu. Jednak w związku z tym, że każdego dnia do pracy w Luksemburgu dojeżdża wiele osób z innych państw (głównie z Francji i Belgii), postanowiono także rozwinąć siatkę pociągów i obniżyć ceny biletów na połączenia międzynarodowe.

Czy takie działania przyniosą oczekiwany skutek? Na razie trudno to przewidzieć. Pewne jest jednak to, że na pomyśle skorzystają turyści, którzy będą zwiedzali Luksemburg.

Przeczytaj także: Najtańsza i najdroższa komunikacja miejska. Sprawdź ceny biletów na świecie! >>

Więcej o: