Lufthansa ukarana za nielegalne loty do USA. Urząd: znali prawo i złamali je umyślnie

Lufthansa bez wymaganych zezwoleń wykonywała nielegalne loty do USA na dwóch trasach. Sytuacja utrzymywała się przez kilka miesięcy.

Federal Aviation Administration (Amerykański Urząd Lotniczy) nałożył na Lufthansę karę finansową, która wynosi prawie 6,5 milionów dolarów amerykańskich (to mniej więcej 25 milinów złotych). Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, przewoźnik bez uzyskania wymaganych zezwoleń wykonywał loty do USA na dwóch trasach. Sytuacja utrzymywała się przez kilka miesięcy.

Blisko 900 nielegalnych lotów do USA

Z czym konkretnie FAA ma problem? Operacyjne wykazy wszystkich przewoźników zawierają nazwy lotnisk, na które mogą wykonywać regularne loty. Ostatecznie musi zatwierdzić je właśnie FAA. Dzięki temu połączenie staje się zalegalizowane.

Jednak w przypadku dwóch połączeń niemiecki przewoźnik zaniedbał istotny wymóg. Przez to nielegalnie wykonał prawie 900 lotów do USA.

Pilot F-15 wylądował uszkodzonym samolotem. Obejrzyj zapis z kokpitu:

Zobacz wideo

O których trasach mowa? Pierwsza to Frankfurt-Filadelfia. Od października 2018 do kwietnia 2019 odbyły się na niej 292 nielegalne loty. Drugie połączenie to Frankfurt-San Diego. W tym przypadku Lufthansa wykonała prawie 600 rejsów w okresie od marca 2018 do maja 2019. 

Dlaczego kara jest taka wysoka?

Wersja FAA zakłada, że Lufthansa znała wszystkie wymogi i złamała prawo umyślnie. Dlatego kara finansowa jest wysoka.

Przewoźnik ma 30 dni na ustosunkowanie się do tej kwestii. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego firma zdecydowała się na takie działania. Na razie Lufthansa wydała krótkie oświadczenie, w którym informuje m.in., że zamierza współpracować w tej sprawie z FAA. 

Warto wspomnieć, że kilka dni temu głośno było o rankingu najlepszych linii lotniczych na świecie. Lufthansa zajęła w nim 11. miejsce. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Więcej o: