Lufthansa ukarana za nielegalne loty do USA. Urząd: znali prawo i złamali je umyślnie

Lufthansa bez wymaganych zezwoleń wykonywała nielegalne loty do USA na dwóch trasach. Sytuacja utrzymywała się przez kilka miesięcy.

Federal Aviation Administration (Amerykański Urząd Lotniczy) nałożył na Lufthansę karę finansową, która wynosi prawie 6,5 milionów dolarów amerykańskich (to mniej więcej 25 milinów złotych). Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, przewoźnik bez uzyskania wymaganych zezwoleń wykonywał loty do USA na dwóch trasach. Sytuacja utrzymywała się przez kilka miesięcy.

Blisko 900 nielegalnych lotów do USA

Z czym konkretnie FAA ma problem? Operacyjne wykazy wszystkich przewoźników zawierają nazwy lotnisk, na które mogą wykonywać regularne loty. Ostatecznie musi zatwierdzić je właśnie FAA. Dzięki temu połączenie staje się zalegalizowane.

Jednak w przypadku dwóch połączeń niemiecki przewoźnik zaniedbał istotny wymóg. Przez to nielegalnie wykonał prawie 900 lotów do USA.

Pilot F-15 wylądował uszkodzonym samolotem. Obejrzyj zapis z kokpitu:

Zobacz wideo

O których trasach mowa? Pierwsza to Frankfurt-Filadelfia. Od października 2018 do kwietnia 2019 odbyły się na niej 292 nielegalne loty. Drugie połączenie to Frankfurt-San Diego. W tym przypadku Lufthansa wykonała prawie 600 rejsów w okresie od marca 2018 do maja 2019. 

Dlaczego kara jest taka wysoka?

Wersja FAA zakłada, że Lufthansa znała wszystkie wymogi i złamała prawo umyślnie. Dlatego kara finansowa jest wysoka.

Przewoźnik ma 30 dni na ustosunkowanie się do tej kwestii. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego firma zdecydowała się na takie działania. Na razie Lufthansa wydała krótkie oświadczenie, w którym informuje m.in., że zamierza współpracować w tej sprawie z FAA. 

Warto wspomnieć, że kilka dni temu głośno było o rankingu najlepszych linii lotniczych na świecie. Lufthansa zajęła w nim 11. miejsce. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Komentarze (29)
Lufthansa ukarana za nielegalne loty do USA. Urząd: znali prawo i złamali je umyślnie
Zaloguj się
 • culioneros

  Oceniono 21 razy 19

  Porty lotnicze, na których lądowała Lufthansa też oczywiście dostały karę? Znały przepisy, a mimo to nielegalnie przyjmowały loty przewoźnika, który nie miał prawa tam lądować...

 • jan.go

  Oceniono 22 razy 16

  Czy to przypadkiem nie ten sam urząd który maczał palce w katastrofach dwu Boeingów a cała flota 737 Max jest na świecie uziemiona ?

 • macw1975

  Oceniono 16 razy 10

  " Nie wiadomo jeszcze, dlaczego firma zdecydowała się na takie działania."
  No i to w tej sprawie jest właśnie najciekawsze. Bo Lufthansa to nie jest jakaś szemrana firemka z bantustanu. Jeśli miała problemy z legalną drogą to pytanie czy FAA nie próbuje sztucznie blokować firm z UE.

 • alojzy132

  Oceniono 11 razy 7

  Urzedas nie otrzymał koperty i nie zezwolił?

 • muchitek

  Oceniono 9 razy 5

  "Lufthansa wykonuje 900 nielegalnych lotów do USA". "Niemcy zrywają współpracę ze Strzegomiem". Brzmi to jak nagłówki gazet po wybuchu III Wojny Światowej.

 • ssierota

  Oceniono 6 razy 2

  Na miejscu irańskich i północnokoreańskich linii lotniczych bym sprobowal

 • sabaton128

  Oceniono 14 razy 2

  Przeciez kara jest śmiesznie niska. To 7200 $ za jeden lot. Czyli tyle, co bilet albo góra dwa w jakiejś lepsze klasie, albo pare ekonomicznych.

 • annx78

  Oceniono 6 razy 2

  Rozumiecie, - CBA możliwe że kryło masę i ilość protonów płyty. Nikt teraz nie kapnie z której strony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX