Wandale zbezcześcili 1300-letnią świątynię Majów. Byli urażeni tym, że strażnik zwrócił im uwagę

Mężczyźni wyryli swoje inicjały na murze świątyni Majów w Gwatemali. Teraz grozi im za to kara grzywny lub pozbawieni wolności.

Jakiś czas temu informowaliśmy o turystach, którzy wyryli swoje inicjały na Krzywej Wieży w Pizie. Teraz do podobnego zdarzenia doszło na terenie największej atrakcji Gwatemali. O sprawie poinformowały różne światowe media, m.in. "The Telegraph". 

Inicjały wyryte na murach świątyni

Świątynia Masek, która położona jest w starożytnym mieście Tikal, należy do najważniejszych zabytków starożytności. To okazała piramida schodkowa, która mierzy 38 metrów wysokości. Miejsce to przez cały rok przyciąga tłumy zwiedzających. 

Te zabytki były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie. Obejrzyj nasz film:

Zobacz wideo

Niestety, niektórzy z nich nie potrafią uszanować tego miejsca. Turyści, których wiek oraz narodowość nie są znane, wyryli na murach zabytku swoje inicjały ("A+T"). W czasie nanoszenia liter zostali jednak nakryci przez jednego z ochroniarzy. 

Grozi im surowa kara

Jak relacjonuje Vinicio Alba Ruiz, ochroniarz, który przyłapał wandali, turyści byli urażeni tym, że... ktoś zwraca im uwagę. Świątynia znajduje się na terenie parku, który w 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawa zbezczeszczania zabytku została więc nagłośniona, a gwatemalskie władze nie zamierzają jej lekceważyć. 

Na razie nie jest znana przyszłość mężczyzn. Obowiązująca w Gwatemali ustawa o ochronie dziedzictwa kulturowego przewiduje kary grzywny za spowodowanie zniszczeń starożytnych zabytków. Ich wysokości wynosi od 10 040 funtów (około 51 tysięcy złotych) do 100 415 funtów (około 509 tysięcy złotych). W skrajnych przypadkach wandale są pozbawiani wolności. Najwyższy wymiar kary w takich przypadkach wynosi dziewięć lat. 

Przeczytaj także: Cuda świata, które niedługo mogą przestać istnieć. Jeśli chcesz je zobaczyć, musisz się pospieszyć >>

Komentarze (34)
Wandale zbezcześcili 1300-letnią świątynię Majów. Byli urażeni tym, że strażnik zwrócił im uwagę
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 43 razy 37

  Złożyć ich w ofierze wg tradycji przodków, mieszkańców tych ziem.

 • jarizabalaga-3

  Oceniono 24 razy 24

  Niestety i u nas takich nie brakuje. Tylko władze inaczej reagują.

 • critto

  Oceniono 23 razy 23

  wystarczy miesiąc pudła w Gwatemali, a więcej nie popełnią takiego czynu. Wg raportów różnych organizacji, więzienia w Gwatemali należą do najgorszych na świecie.
  Poza tym - solidna grzywna.

 • zueoko

  Oceniono 22 razy 14

  Hipotetyczni Anthony & Thomas postanowili wyryć w skale dowód swojej wielkiej miłości. W bezmiarze swojej megalomanii nie zastanowili się nad tym, że niszczą bardzo stary i cenny kulturowo zabytek. Taki znak tych czasów: To ja! Patrzcie na mnie, obserwujcie, polubiajcie! Jestem taki doskonały!
  Tydzień aresztu w Gwatemali nauczy tych ignorantów respektu do historii i kultury.

 • lecho65

  Oceniono 8 razy 6

  nie ujawnili dalszej części napisu w obcym dla nich języku,,byliśmy tu"

 • finli

  Oceniono 6 razy 4

  Drogi autorze artykułu (czy też tłumaczenia), wiedz, że Gwatemala ma swoją własną jednostkę monetarną i nie jest to funt.

 • der-rauber

  Oceniono 14 razy 4

  pisiory pojechały bezcześcić świątynię, upaskudzili pokój hotelowy w Niemczech, co następne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX