Możecie kupić dom za 1 dolara we Włoszech. Warunki? Jest ich mniej niż poprzednio

- Nie ma smogu i hałasu. Sama natura i piękne widoki - tak swoją miejscowość opisują władze Bivony. Już niebawem będzie można tam kupić domy za symbolicznego dolara. Jednak i tym razem nabywca musi spełnić pewne warunki.

To nie pierwszy raz, gdy głośno jest o domach we Włoszech, które można kupić w zaskakująco niskiej cenie. W mediach na całym świecie rozpowszechnił się nawet termin "domy tańsze niż espresso" (to oczywiście porównanie do włoskiej ceny, gdzie filiżanka tej kawy kosztuje zazwyczaj około 1,50 euro). Tym razem domy za 1 dolara oferuje sycylijska Bivona.

Walka z problemem

Położona na południe od Palermo Bivona największy rozkwit przeżywała w XVI wieku. Wówczas miejscowość miała osiem tysięcy mieszkańców. Obecnie zamieszkuje ją 3800 osób. Dlatego władze miejskie postanowiły to zmienić. Stąd też pomysł, by za symboliczne dolara sprzedawać pustostany i zniszczone budynki. A tych w miasteczku nie brakuje.

Problem wyludnienia nabrał na sile w ostatnich dekadach. - W ciągu ostatnich 40 lat nasza populacja zmniejszyła się o połowę - powiedziała w rozmowie z "CNN Travel" Angela Cannizzaro, radna do spraw kultury z Bivony.

Chcesz poczuć włoski klimat? Wypróbuj łatwy przepis na świąteczne tiramisu:

Zobacz wideo

Remont i co jeszcze?

Jakie warunki musi spełnić nabywca domu za 1 dolara? Tak jak we wszystkich innych przypadkach głównym wymogiem jest remont budynku. Nowy właściciel musi wykonać go w ciągu czterech lat od zakupu. Kolejny warunek to zapłata depozytu w wysokości 2 750 dolarów amerykańskich (to mniej więcej 10 800 złotych). Pieniądze będą zwrócone po remoncie.

Co ważne, w tym przypadku nie pojawia się zapis o tym, że domy w pierwszej kolejności zostaną sprzedane młodym parom z dziećmi. Tak było w przypadku sycylijskiej Cammaraty, której władze swoją ofertę ogłosiły niecały miesiąc temu.

Więcej na ten temat: Sycylijskie miasteczko rozdaje domy za darmo. Są jednak trzy warunki. Więcej dowiesz się TUTAJ >>

Natura i piękne widoki

Dlaczego warto zainteresować się zakupem domu w Bivonie? Jak przekonują tamtejsze władze, jest to idealne miejsce dla wszystkich osób, którym marzy się odpoczynek od miejskiego gwaru i życie blisko natury. 

- Świeże górskie powietrze, nieskazitelnie czyste wody, gęste lasy pełne leczniczy ziół oraz kolorowe owocowe sady czynią to miejsce dostatnim i zdrowym - przekonywała w rozmowie z "CNN Travel" burmistrz miasteczka Milko Cinà. - Nie ma smogu i hałasu. Sama natura i piękne widoki - dodała.

Więcej o: