W Polsce powstanie Dolina Muminków. Będzie trzecim takim miejscem na świecie

Jest w Japonii i w Finlandii, będzie również w Polsce. W Borowicach niedaleko Jeleniej Góry powstanie Dolina Muminków. Dokładna data otwarcia nie jest jeszcze znana, ale możliwe, że będzie to koniec 2021 roku.

Polska Dolina Muminków byłaby trzecim takim miejscem na świecie. Ma powstać na terenie wioski Kalevala, która znajduje się w Borowicach, około 16 km od Jeleniej Góry. To pierwszy w Polsce smart hotel, czyli miejsce, które daje nie tylko możliwość przenocowania, lecz także zdobycia dodatkowej wiedzy - w tym przypadku o Finlandii.

Od dwóch lat działamy jako najbardziej kojarzone z Finlandią miejsce w Polsce, a dodatkowo od 6 grudnia tego roku ruszy u nas Instytut Kultury Finlandii. Naszym celem jest promowanie tego kraju. Od 11 lat jeździmy na wyprawy na północ Europy i uważamy, że Finlandia jest zdecydowanie najpiękniejsza. Trudno zatem o bardziej fińskie miejsce dla Muminków w Polsce. Do tego wioska Borowice to najmniejsza osada w Karkonoszach, która jest położona w dolinie

- tłumaczą nam przedstawiciele Kalevali.

W wiosce działa Szkoła Fińska, dla grup organizowane są wieczory lapońskie, podczas których można spróbować typowego dla Finlandii jedzenia i skorzystać z sauny. Goście śpią w ogrzewanych namiotach, a po terenie Kalevali biegają husky i renifery.

Dolina Muminków będzie kolejną atrakcją, która tam powstanie. - Wstępny projekt architektoniczny powstanie do końca marca 2020, wybierzemy go spośród pięciu firm - dowiadujemy się. - Na tę chwilę przewidujemy osiem drewnianych domków, których wysokość będzie sięgać maksymalnie czterech metrów. Przynajmniej połowa z nich będzie służyć zabawie i będzie można w nich przenocować. 

 

Tak wygląda Dolina Muminków w Finlandii:

 
 

Przedstawiciele Kalevali opowiadają, że Dolina Muminków miałaby działać w dwóch systemach. Od godziny 10 do 16 będzie można zwiedzać, a od 16 do 10 dostępne będą noclegi. Twórcy wyjątkowej krainy chcą przede wszystkim dotrzeć do rodzin i fanów literatury. W końcu to dzięki książkom fińskiej pisarki Tove Jansson poznaliśmy sympatycznie stworki, które podbiły serca czytelników na całym świecie.

Na ten moment priorytetem jest zawarcie kontraktu z inwestorem i zapewnienie budżetu. Następnie zostanie wyłoniony wykonawca. - Sama budowa od startu powinna zająć około 12-18 miesięcy. Koniec 2021 to byłaby doskonała data na otwarcie - mówią nam przedstawiciele Kalevali.

W Polsce powstaje coraz więcej atrakcji, które są w niewielu miejscach na świecie lub nie ma ich nigdzie. Już niedługo zostanie otwarta na przykład pierwsza w Europie obrotowa zjeżdżalnia wodna. Możecie zobaczyć, jak będzie wyglądał zjazd:

Zobacz wideo
Więcej o: