Lodowa kopia katedry Notre Dame w Tatrach. Dawno nie widzieliście czegoś tak spektakularnego

Tatrzański Lodowy Dom jest już otwarty. W tym roku będziecie mogli podziwiać w nim kopię paryskiej katedry Notre Dame.

Każdego roku w sezonie zimowym na Hrebienoku w słowackich Tatrach Wysokich otwierany jest Lodowy Dom. Tym razem jego twórcy postanowili zwrócić uwagę na problem ochrony zabytków. Dlatego tematem przewodnim została paryska katedra Notre Dame, która 15 kwietnia 2019 roku ucierpiała w wyniku pożaru. 

Jak wygląda lodowa katedra?

- Tak jak wszyscy ludzie na całym świecie pragniemy, aby ten pomnik był jak najszybciej odbudowany - powiedział w czasie otwarcia domu Marián Galajda rzecznik prasowy Tatry Mountain Resorts.

Obejrzyj zdjęcia lodowej konstrukcji, które wykonał fotograf Marek Podmokły >>

W Tatrzańskim Lodowym Domu można obejrzeć kopię wspaniałej zachodniej fasady katedry, na której znajdują się trzy główne wejścia, nad którymi znajdują się dwie przednie wieże służące jako dzwonnica. Z kolei po lewej możecie zobaczyć ludzi, którzy modlą się do wież. Rzeźba ma symbolizować kwietniowy pożar. - Nie zabrakło także elementów tatrzańskich, które tym razem umieszczono w witrażach na wieżach - mówi Lukáš Brodanský menager TMR w Wysokich Tatrach.

Zużyto 1880 bloków lodu

Kaplica znajduje się w kapsule, której średnica wynosi 25 metrów. Z kolei najwyższy punkt konstrukcji ma 11,5 metra. Do jej budowy zużyto 1880 bloków lodu o łącznej wadze 225 ton. Głównym budowniczym lodowej katedry jest słowacki artysta Adam Bakoš. Współpracowało z nim 18 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Litwy, Czech i Słowacji

Lodowy Dom cieszy się sporą popularnością wśród turystów. W ubiegłym roku odwiedziło go aż 250 tysięcy osób. W tym sezonie możecie zwiedzać go do kwietnia 2020 roku. 

Te zabytki były niemal doszczętnie zniszczone, ale mają nowe życie. Więcej dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Może cię także zainteresować:

Wyspy, które warto odwiedzić zimą. Propozycje od Europy po Afrykę [NASZ WYBÓR]

Więcej o: