Jacek Błażejewski, rekwizytor Teatru Dramatycznego w Warszawie

Serce zostało w Guanajuato, meksykańskim mieście pełnym ślicznych placyków, okazałych kościołów i rezydencji. Kiedyś było to miasto górnicze i na pamiątkę pozostały na ulicach kopalniane wagoniki, dzisiaj zamienione w kwietniki

Ciekawe jest tam to...

... że centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, a samochody poruszają się w starych tunelach górniczych pod miastem, tworzących istny labirynt uliczek i skrzyżowań, na których ruchem kierują policjanci.

Dojechałem tam...

... z zespołem Teatru Dramatycznego w latach 90. z przedstawieniem "Człowiek z La Manchy".

Niezapomniany dzień...

... przeżyłem, zdobywając Piramidę Słońca w Teotihuacan, szczególnie zejście było bardzo trudne. Inny niezapomniany dzień to wizyta w Jerozolimie, która dla mnie miała wymiar religijny. Dojechałem tam z tym samym teatrem, ale z innym przedstawieniem - "Poskromienie złośnicy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Mocne wrażenie wywarł na mnie Belgrad i brazylijskie Sao Paulo.

Najlepsze wakacje spędziłem...

Może nie najlepsze, ale najbardziej leniwe wakacje spędziłem w kombinacie turystyczno-wypoczynkowym w okolicach Sousse w Tunezji. Wypad na Saharę uczynił ten wyjazd egzotycznym i niezapomnianym.

W Polsce lubię spędzać wakacje...

...w Piaskach na Mierzei Wiślanej, cichej wsi rybackiej, jeszcze nie do końca rozdeptanej przez turystów.

Podróżuję z...

... warszawskim Teatrem Dramatycznym, co ma plusy i minusy. Z jednej strony jestem cały czas w pracy na próbach i przedstawieniach, z drugiej strony mogłem zwiedzić, jak do tej pory niemal całą Europę, Izrael, Meksyk i Brazylię.

Hotel wart każdej ceny:

Nie płacę za hotele, bo podróżuję najczęściej służbowo. Bardzo podobał mi się Hotel Park Plaza w Guanajuato, położony na obrzeżach miasta w środku pięknego ogrodu. Wygodnie i bardzo po domowemu mieszkało mi się w Home Plaza Bastille w Paryżu. A to z powodu aneksu kuchennego z kompletem garnków.

Niebo w gębie poczułem...

... na grillu urządzonym przez pracowników technicznych teatru z Guanajuato. Przekonałem się, że meksykańskie potrawy, mimo piekła w ustach, smakują niebiańsko.

Na wyprawę zawsze zabieram...

... aparat fotograficzny. Po powrocie umieszczam zdjęcia na swojej stronie internetowej. No i paszport - za granicą też się czasami przydaje.

Moja noga więcej nie stanie w...

Nie znam jeszcze takiego miejsca.

Wkrótce będę w drodze do...

... Turcji ze spektaklem "Pamiętnik" Gombrowicza, a w czasie wakacji wraz z rodziną planuję poszukać "prawdziwego" słońca gdzieś na południu Europy.

Wymarzony cel podróży:

Chiny lub Japonia. Chciałbym też pojechać do Rosji.

Więcej o: