National Geographic wybrało najlepsze miejsca na podróż w 2020. Jest też jedno z Polski

Redaktorzy National Geographic stworzyli listę 25 miejsc, które warto odwiedzić w 2020 roku. W zestawieniu znalazła się również Polska, a konkretnie Puszcza Białowieska. Autorzy listy nazwali ją "jednym z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie".

National Geographic zestawienie najlepszych miejsc na podróż publikuje co roku. Przy tworzeniu listy współpracują redaktorzy z 17 wydań National Geographic Traveler z różnych części świata oraz podróżnicy powiązani z magazynem. 

W tym roku wyróżnionych zostało 25 kierunków. Wśród nich znalazła się również Puszcza Białowieska, która leży na terenie Polski i Białorusi. 

Twórcy zestawienia nazwali ją "jednym z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie". To unikalne w skali globalnej miejsce, które zasługuje na szacunek i opiekę. Autorzy wspominają, że ogromny kompleks leśny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podkreślają, że rozległy las tworzy oazę dzikiej przyrody w centrum zatłoczonego kontynentu i że można zobaczyć tam słynnego żubra - zwierzę, które stało się symbolem puszczy. 

Warto zajrzeć do Pokazowego Rezerwatu Żubrów, który jest udostępniony do zwiedzania. W rezerwacie, w warunkach zbliżonych do naturalnych, przebywają nie tylko żubry, lecz także koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (skrzyżowanie żubra z bydłem domowym), wilki i ryś.  

Autorzy listy przekonują, że Puszczę Białowieską najlepiej odwiedzać w okresie wrzesień-październik.

Tam warto pojechać w 2020

Poza Puszczą Białowieską w zestawieniu znalazło się jeszcze wiele innych miejsc z Europy. To między innymi: Mostar w Bośni i Hercegowinie, Krajowy Szlak Niebieski na Węgrzech, miasto Telcz w Czechach, Asturia i Wyspy Kanaryjskie w Hiszpanii czy Parma we Włoszech.

Jeżeli ktoś chce zaplanować dalszą podróż, według redaktorów National Geographic powinien odwiedzić na przykład: Wielki Kanion w stanie Arizona w USA, prowincję Kuejczou w Chinach, region Tohoku w Japonii, Wyspy Magdaleny w Kanadzie, Park Narodowy Zakouma w Czadzie, Malediwy czy Tasmanię w Australii. 

Pełne zestawienie znajdziecie tutaj >>

Puszcza Białowieska to jedyny ocalały nizinny las o charakterze naturalnym w naszej części świata. W ramach kampanii '"Ostatnie drzewo" powstała jej cyfrowa kopia. Od teraz każdy, nie wychodząc z domu, może odwiedzić Puszczę Białowieską i zakochać się w jej grądach, borach, bagnach, strumykach, stawach. Więcej dowiecie się z naszego wideo:

Zobacz też:

Komentarze (8)
National Geographic wybrało najlepsze miejsca na podróż w 2020. Jest też jedno z Polski
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 6 razy 6

  a tak mało brakowało by niejaki szyszko pozbawił by ich tego miejsca wycinając puszczę w pień ---walcząc oczywiscie z kornikiem

 • zielonyludek

  Oceniono 5 razy 5

  Proponuję jeszcze więcej artykułów na ten temat, wtedy na pewno pozostanie dzikie.

 • kumpel_ciorana

  Oceniono 4 razy 4

  Tymczasem tych, ktorzy staneli w obronie Puszczy spora czesc Polakow nazywa ekoswirami, lewakami itp... Przecietny Janusz, zwlaszcza ten z prawej strony, ma gdzies Polska przyrode i dla niego mozna by wszystko wyciac i postawic Biedronke gdzie se kupi kielbase za 9.99 i pseudopiwo za 1.99.

 • jacekzet

  Oceniono 2 razy 2

  Kuejczou - w jakim to języku?

 • la_bola

  Oceniono 1 raz 1

  Zaiste ekologiczny pomysł, niech tłumy się zjadą i zadepczą Puszczę Białowieską.

 • pansloik

  Oceniono 3 razy 1

  to wiadomo już gdzie nie jechać.

 • calidris

  0

  Nic nie kojarzy się bardziej z określeniem "jedno z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie" niż widok żubrów przy żłobie.

 • hubba-hubba

  0

  Wielki Kanion robi wrażenie, bo jest naprawdę wielki, ale moim zdaniem Bryce Canyon jest o wiele oryginalniejszy i ciekawszy. I można zejść w dół mając dwie godzinki do dyspozycji (przy w miarę przyzwoitej kondycji), podczas gdy zejście do Wielkiego Kanionu to wyprawa na dwa dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX