W ubiegłym roku głośno było o tym, że najwyższym punktem Łysicy nie jest ten, który zdobywa większość turystów, ale oddalony o 700 metrów na wschód od słynnego krzyża wierzchołek, czyli Skała Agaty. Błąd wykryli naukowcy z Politechniki Śląskiej.
Do niedawna podawano, że Łysica mierzy 611,8 m n.p.m., a Góra Agaty 608,4 m n.p.m. Po opublikowaniu wyników badań naukowych pracownicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego zadbali o aktualizację wysokości w zasobie geodezyjnym.
Po zapoznaniu się z wynikami badań Świętokrzyski Park Narodowy postanowił uregulować formalnie, czyli zarejestrować nowe wysokości Łysicy i Góry Agaty w Państwowym Zasobie Geodezyjnym. Prace te zlecono naukowcom z Politechniki Świętokrzyskiej, którzy z uprawnionym geodetą powtórzyli pomiary, przeprowadzili całą procedurę związaną ze sporządzeniem operatu pomiarowego i przekazaniem do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Do zasobu zostały przyjęte nowe wysokości Łysica - 613,31 m n.p.m., Góra Agata - 613,96 m n.p.m.
- dowiadujemy się z komunikatu, który pojawił się na stronie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Jak wzywać pomoc w górach? Dowiesz się z naszego filmu:
Łysica leży w paśmie Łysogór i jest najniższym wzniesieniem Korony Gór Polski - 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w naszym kraju. Badania z 2018 roku wykazały, że wzniesienie jest wyższe, niż do tej pory podawano. Odkryto to przez przypadek. Geotechnicy w czasie badań modelu terenu zauważyli, że wysokości są większe od tych, które widzimy na mapach topograficznych. Potwierdziły to kolejne obserwacje. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>