Wybrali miejsca, do których lepiej nie podróżować. Jeden z powodów to nadmiar turystów

Wydawnictwo Fodor's opublikowało nietypowe zestawienie. Radzi w nim turystom, do których miejsc nie powinni podróżować. Co zaskakujące, na liście znalazły się bardzo popularne atrakcje i miejscowości.

Niedawno informowaliśmy o najbardziej niebezpiecznych krajach, do których podróże są odradzane. Jednak kwestie bezpieczeństwa nie są jedynym powodem, dla którego warto zrezygnować z wyjazdu do niektórych miejsc. Przypomina o tym najnowsze zestawienie wydawnictwa podróżniczego Fodor's. 

Ofiary własnej popularności

"Fodor's No List 2020" może nie spodobać się wielu turystom. To dlatego, że w zestawieniu znalazły się bardzo popularne miejsca, m.in. Bali. Wyspa od lat jest oblegana przez turystów, co bardzo źle wpływa na tamtejsze środowisko naturalne. Z raportu dowiadujemy się, że każdego dnia wytwarzanych jest tam 3800 ton odpadów. Kolejnym miejscem, które pojawiło się na liście, jest Barcelona. Stolica Katalonii od wielu lat zmaga się z problemem nadmiernej liczby turystów. 

W zestawieniu została wymieniona także wyspa Komodo, która jakiś czas temu została zamknięta dla zwiedzających. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Ważne są także nasze działania. Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Jeśli chcesz wesprzeć ochronę oceanów i ich mieszkańców, wejdź TUTAJ >>

Niebezpieczne atrakcje

Autorzy zestawienia wymienili także jedną z największych atrakcji Wietnamu, czyli słynną Hanoi Street. To charakterystyczna ciasna uliczka, po której kilka razy dziennie przejeżdża pociąg. Wielu turystów, aby wykonać idealne zdjęcia, zachowuje się w tym miejscu bardzo ryzykownie. Przez to dochodziło tam nawet do poważnych wypadków.

 

W zestawieniu pojawia się także Matterhorn, czyli jedna z najniebezpieczniejszych atrakcji Szwajcarii. Każdego roku wielu turystów ginie w czasie wspinaczki na szczyt. 

Ze względów bezpieczeństwa autorzy listy odradzają także podróże do Meksyku oraz innych państw Ameryki Środkowej. Powód to bardzo wysoka liczba zabójstw i porwań w tym rejonie świata. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

W zestawieniu uwzględniono także:

- archipelag Florida Keys (USA);

- Wyspy Galapagos (Ekwador);

- Cape Town (RPA);

- trasę Big Sur w Kalifornii (USA);

- świątynię Angkor Wat (Kambodża).

Przeczytaj także: Coraz więcej plaż na świecie przypomina wysypiska. "Wchodzę do oceanu i pływam wśród śmieci" >>

Więcej o: