Interaktywna "Travel Risk Map" ("Mapa Ryzyka Podróży") została opublikowana w listopadzie tego roku. Jej powstanie zainicjowała firma International SOS, która świadczy usługi w zakresie bezpieczeństwa. Z mapy możemy uzyskać informacje na temat sytuacji w poszczególnych krajach w nadchodzącym roku.
Efekty prac ekspertów zobaczysz TUTAJ >>
Badania podzielono na trzy główne kategorie. To:
- bezpieczeństwo ogólne;
- bezpieczeństwo na drogach;
- poziom pomocy medycznej.
Kraje, które wypadły najgorzej w pierwszej kategorii, to Mali, Syria, Irak, Jemen, Afganistan, Libia, Somalia, Południowy Sudan i Republika Środkowoafrykańska. W miejscach tych istnieje największe ryzyko kradzieży, zamieszek ulicznych oraz innych niebezpiecznych sytuacji, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Z kolei najwyższe noty w tej kategorii otrzymały m.in. Słowenia, Norwegia, Szwajcaria, Finlandia, Grenlandia. Oznacza to, że kraje te są najmniej ryzykowne dla turystów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ogólne.
Osiem lat wojny w Syrii. O czym warto wiedzieć? Obejrzyj nasz film:
Wenezuela, Haiti, Korea Północna, Syria, Somalia, Irak, Afganistan, Jemen, Erytrea, Libia, Burkina Faso, Niger, Gwinea, Gwinea Bissau, Burundi, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska. To kraje, które uzyskały najgorsze oceny bezpieczeństwa medycznego. Z kolei na sprawną opiekę medyczną turyści mogą liczyć w wielu państwach europejskich - m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, a także w Polsce. Do tego dochodzą także: Nowa Zelandia, Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Korea Południowa i Japonia.
W trzeciej kategorii wzięto pod uwagę wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych. Jeśli był on wyższy niż 25 na 100 tysięcy osób, kraj był uznawany za niebezpieczny. W tej grupie znalazły się m.in. Wenezuela, Dominikana, Belize, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Wietnam oraz większość państw afrykańskich. Z kolei za bezpieczne uznano większość państw europejskich, Australię, Japonię oraz Nową Zelandię. Wskaźnik śmiertelności w tych miejscach był mniejszy niż 10.
Warto zaznaczyć, że Libia, Somalia, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska to cztery kraje, które zdobyły najniższe oceny w każdej kategorii. Stąd też wniosek, że będą to najniebezpieczniejsze kraje w 2020 roku.
Przeczytaj także: Pilot krytykuje instrukcje bezpieczeństwa w samolotach. Są za długie i nie ma w nich kluczowej informacji >>