Najbardziej niebezpieczne kierunki podróżnicze. W 2020 roku lepiej tam nie jechać

Wiadomo już, do których miejsc lepiej nie podróżować w 2020 roku. Pokazuje to interkatywna mapa, którą opracowali eksperci do spraw bezpieczeństwa.

Interaktywna "Travel Risk Map" ("Mapa Ryzyka Podróży") została opublikowana w listopadzie tego roku. Jej powstanie zainicjowała firma International SOS, która świadczy usługi w zakresie bezpieczeństwa. Z mapy możemy uzyskać informacje na temat sytuacji w poszczególnych krajach w nadchodzącym roku.

Efekty prac ekspertów zobaczysz TUTAJ >>

Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie?

Badania podzielono na trzy główne kategorie. To:

- bezpieczeństwo ogólne;

- bezpieczeństwo na drogach;

- poziom pomocy medycznej.

Kraje, które wypadły najgorzej w pierwszej kategorii, to Mali, Syria, Irak, Jemen, Afganistan, Libia, Somalia, Południowy Sudan i Republika Środkowoafrykańska. W miejscach tych istnieje największe ryzyko kradzieży, zamieszek ulicznych oraz innych niebezpiecznych sytuacji, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Z kolei najwyższe noty w tej kategorii otrzymały m.in. Słowenia, Norwegia, Szwajcaria, Finlandia, Grenlandia. Oznacza to, że kraje te są najmniej ryzykowne dla turystów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ogólne.

Osiem lat wojny w Syrii. O czym warto wiedzieć? Obejrzyj nasz film:

Zobacz wideo

Pomoc medyczna

Wenezuela, Haiti, Korea Północna, Syria, Somalia, Irak, Afganistan, Jemen, Erytrea, Libia, Burkina Faso, Niger, Gwinea, Gwinea Bissau, Burundi, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska. To kraje, które uzyskały najgorsze oceny bezpieczeństwa medycznego. Z kolei na sprawną opiekę medyczną turyści mogą liczyć w wielu państwach europejskich - m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, a także w Polsce. Do tego dochodzą także: Nowa Zelandia, Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Korea Południowa i Japonia.

Bezpieczeństwo na drogach

W trzeciej kategorii wzięto pod uwagę wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych. Jeśli był on wyższy niż 25 na 100 tysięcy osób, kraj był uznawany za niebezpieczny. W tej grupie znalazły się m.in. Wenezuela, Dominikana, Belize, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Wietnam oraz większość państw afrykańskich. Z kolei za bezpieczne uznano większość państw europejskich, Australię, Japonię oraz Nową Zelandię. Wskaźnik śmiertelności w tych miejscach był mniejszy niż 10. 

Warto zaznaczyć, że Libia, Somalia, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska to cztery kraje, które zdobyły najniższe oceny w każdej kategorii. Stąd też wniosek, że będą to najniebezpieczniejsze kraje w 2020 roku.

Przeczytaj także: Pilot krytykuje instrukcje bezpieczeństwa w samolotach. Są za długie i nie ma w nich kluczowej informacji >>

Więcej o: