Poznań "jednym z ostatnich prawdziwie ukrytych klejnotów Europy". Miasto z prestiżowym wyróżnieniem

Polskie miasto znów zostało docenione za granicą. Tym razem wyróżnieniem może pochwalić się Poznań, który znalazł się w gronie 30 Najlepszych Wschodzących Kierunków Podróżniczych 2020 roku.

Niedawno pisaliśmy o wyróżnieniu dla Krakowa, który przez brytyjski serwis Which? został uznany za najlepszy kierunek na krótki wypoczynek. Teraz turystyczną nagrodą może pochwalić się Poznań.

Stolica Wielkopolski znalazła się wśród Najlepszych Wschodzących Kierunków Podróżniczych 2020 roku, które wybierane są w ramach "Travel Lemming Emerging Destination Award". Nagrody przyznawane są co roku w Londynie, a zwycięzców wyłania jury, które składa się ze znanych blogerów podróżniczych. Poznań do konkursu został zgłoszony przez Krajowe Biuro Turystyki. Całe zestawienie można zobaczyć na stronie Travel Lemming, która zajmuje się promowaniem mniej popularnych kierunków, aby walczyć z przepełnieniem miast turystami, czyli tzw. overtourismem.

Czym Poznań ujął jurorów? W uzasadnieniu na stronie czytamy, że jurorom trudno było uwierzyć, że tak piękne miasto nie zostało jeszcze opanowane przez turystów. Zauważają jednak, że dzięki temu nie trzeba się przepychać, aby móc podziwiać kolorową architekturę miasta i jego urocze uliczki.

Mimo że jest jednym z najstarszych (i najpiękniejszych) miast w Polsce, Poznań pozostaje jednym z ostatnich prawdziwie ukrytych klejnotów Europy

- twierdzą jurorzy. Dodają, że po spacerze ze Starego Miasta do Ostrowa Tumskiego turyści zrozumieją, dlaczego, ich zdaniem, Poznań dla 2020 roku będzie tym, czym Kraków był dla 2010.

Wśród miejsc wartych odwiedzenia znalazły się Stary Rynek, Zamek Cesarski, Jezioro Maltańskie oraz Park Cytadela.

To nie pierwszy raz, gdy Poznań został doceniony za granicą. W konkursie European Best Destination 2019 zajął piąte miejsce na 20 nominowanych miast. W naszym wideo zobaczycie m.in. Park Cytadela i Zamek Cesarski oraz poznacie kilka innych atrakcji Poznania:

Komentarze (47)
Poznań "jednym z ostatnich prawdziwie ukrytych klejnotów Europy". Miasto z prestiżowym wyróżnieniem
Zaloguj się
 • poppers68

  Oceniono 23 razy 17

  Jestem dumny, że jestem z Poznania. Wielokrotnie, słyszałem od Berlińczyków czy mieszkańców Hannoveru bardzo pochlebne ( niewymuszone) opinie na temat mojego miasta.
  Z pewnością, jest to jedno z najbardziej zachodnich w obszarze mentalności rdzennych mieszkańców miasto w Polsce. Oczywiście, Poznań nie ustrzegł się wielu zaniedbań w zarządzaniu oraz polityce urbanizacyjnej po 1945 roku. Przy czym, zachował swoją tożsamość nawet dziś, gdy wielu nowych mieszkańców tego miasta pochodzi z regionów kompletnie obcych Mu cywilizacyjnie ( historycznie i mentalnościowo).
  Tak, Poznań to miasto, które nie leżało w kręgu zainteresowań Józefa Piłsudskiego w 1918 roku i jako takie samo musiało sobie wywalczyć przynależność do Polski. Myślę, że to widać do dzisiaj.
  Tak, Poznań to miasto, gdzie w okresie II RP kwitła endecja na całego ale to też i miast/region, które autentycznie cieszyło się z powrotu części swoich mieszkańców po II WŚ - Tych, którzy przeżyli Holocaust i nie witało Ich......pogromami.
  Tak, Poznań to miasto, gdzie delegatura AK w 1945 składała się z paru facetów a definicja "żołnierzy wyklętych" znana jest tylko z....Wikipedii. Co widać obecnie, gdyż nasze,poznańskie harde zuchy z ONR to tkanka napływowa ze wschodnich regionów Polski a 11 listopada nie jest dniem naparzania się po twarzach i wrzasków z lewa czy prawa.
  Lubię swoje miasto i cieszę się z wyróżnienia. A sam fakt, że Poznaniacy mają o parę kilometrów bliżej do Berlina niż Warszawy (co skrzetnie wykorzystują w aspekcie wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów czy po prostu zakupów) jest dodatkowym markerem utrzymującym zachodni profil tego miasta.
  Nie, nie jesteśmy Małopolską, Mazowszem, Podkarpaciem czy Podlasiem. I niech tak pozostanie :)

 • cozano

  Oceniono 21 razy 11

  Tak jak Kraków jest zdecydowanie przereklamowany, to Poznań, choć są ładniejsze miasta, jest z pewnością niedoszacowany.

 • jakobhorner

  Oceniono 17 razy 9

  Poznaniu - goń turystów i airBnB! Goń, jesteście świetni, cena m2 2 tysiące niższa niż w Gdańsku czy Wrocławiu. Świetne uczelnie, dobry rynek pracy, okolice spoko, bo naturalne, blisko Berlin. Brońcie się przed Hunami!

 • rozterka47

  Oceniono 17 razy 7

  Poznań to faktycznie piękne miasto . Uwielbiam okolice Rynku w Poznaniu , ale już nieco dalej mimo pieknej architektury , widoczne są zaniedbania .

 • pab13

  Oceniono 8 razy 6

  Poznań to moje miasto, tu się urodziłam i spędziłam większość swego życia, nim zaczęłam podróżować.
  Jestem Wielkopolanką, z tym miastem się z dumą utożsamiam.
  Jesteśmy otwarci, dumni, kreatywni i niesamowicie oszczędni. Jak nikt inny, potrafimy łączyć przeszłość z przyszłością, tradycję z nowoczesnością. Żyjemy teraz.
  Działamy społecznie, każdy w swojej działce, robimy co możliwe, by uczynić ten świat i nasz jego kawałek, lepszym.
  Kochamy zieleń, sport i kulturę.
  Nigdy nie byliśmy i nie będziemy na kolanach. Zawsze damy sobie radę. Z dumą powtarzamy, że bliżej nam do Berlina niż do Warszawy.
  Poznań to miasto kupców i rzemieślników, mamy fantastyczną kuchnię i małe browary produkujące doskonałe piwo.
  Tutaj polityka i populizm nie mają szans, dla nas liczy się człowiek i to, co robi. Potrafimy łączyć, a nie dzielić.
  Jesteśmy miastem uniwersyteckim i ponadczasowym.

 • calmy

  Oceniono 6 razy 6

  >>>> jurorom trudno było uwierzyć, że tak piękne miasto nie zostało jeszcze opanowane przez turystów. Zauważają jednak, że dzięki temu nie trzeba się przepychać,<<<<

  Teraz trzeba będzie. Biedna poznańska starówka.

 • polonests

  Oceniono 7 razy 5

  Brawo!

 • acide94

  Oceniono 8 razy 4

  O ile we Wrocławiu podobno po wyjściu z dworca można wejść gdziekolwiek i nikt nie pyta skąd jesteś, ale co masz do powiedzenia, to w Poznaniu tak nie jest. Każda osoba nie z Poznania ma na starcie 2, 3 razy trudniej. Może to stąd, że Wrocław to miasto na tzw. Ziemiach Odzyskanych, z natury wielokulturowe, a Poznań jest z natury zamknięty, wykluczający i trochę endecki, do dzisiaj. Ale to też miasto gdzie dziesiątki tysięcy ludzi protestuje - czynnie - na Placu Wolności przeciwko zamachom na demokrację i sądownictwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX