Przejście dla pieszych w Kanadzie podbija internet. Kierowcy muszą się przed nim zatrzymać

O tym przejściu dla pieszych w Kanadzie mówi cały świat. Na filmie, który pojawił się w sieci, widać z pozoru zwykłe pasy. W pewnym momencie jednak gwałtownie się podnoszą, zmuszając kierowcę do zatrzymania samochodu.

Filmik, który został opublikowany na fanpage'u SAAQ (Société de l'Assurance Automobile du Québec), czyli kanadyjskiej organizacji rządowej, która zajmuje się bezpieczeństwem na drodze, ma już prawie cztery miliony wyświetleń (stan na 7 listopada). Widać na nim pomalowane na żółto przejście dla pieszych, które pozornie wygląda zupełnie zwyczajnie. Ale kiedy człowiek chce przejść, pasy podnoszą się do góry i wymuszają na kierowcy zatrzymanie się.

Osoby, które widać na nagraniu, nie kryją zdziwienia. Na ich twarzach widać uśmiechy i zaciekawienie. Przechodnie i kierowcy jednak wcale nie znajdują się w ukrytej kamerze.

Przejście dla pieszych w Kanadzie. Zadziała na kierowców?

Film ma bowiem uświadamiać ważny problem, którym jest niezatrzymywanie się kierowców przed przejściami dla pieszych. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie, które wideo wzbudziło nie tylko w Kanadzie, lecz także w innych krajach, organizacja SAAQ może chyba mówić o sukcesie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie skończy się jedynie na zwróceniu uwagi, a faktycznie pojawią się zmiany w zachowaniu kierowców.

Nie jest to pierwszy raz, gdy piszemy o nietypowych przejściach dla pieszych. Dwa lata temu wspominaliśmy o trójwymiarowych pasach na Islandii. Za wszystko odpowiada iluzja optyczna, a wiele zależy od perspektywy osoby patrzącej. Z góry pasy wyglądają jak betonowe kolumny, z poziomu drogi z kolei wydają się unosić w powietrzu, podobnie jak osoby, które po nich przechodzą. Kierowcy, którzy zbliżają się do przejścia, mają doznać złudzenia, że przed nimi znajduje się obiekt utrudniający przejazd i zwolnić.

Temat jest niezwykle aktualny również w kontekście ostatnich wydarzeń na ulicy Sokratesa na warszawskich Bielanach. Pod koniec października na pasach zginął młody mężczyzna. Potrącił go samochód, który nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. 

O tym, że polskie przejścia dla pieszych są śmiertelnie niebezpiecznie, informowaliśmy kilkakrotnie. Tylko w 2018 doszło na pasach aż do 3978 wypadków. Więcej dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: