Nietypowe lodowe kule na plaży w Finlandii. "Nigdy czegoś takiego nie widziałam"

Na wyspie Hailuoto w Finlandii pojawiły się dziwne, lodowe kule. Jedna z osób, która mieszka niedaleko, przyznała, że nigdy wcześniej nie spotkała się z takim zjawiskiem.

Osoby, które odwiedziły wyspę, chętnie dzieliły się zdjęciami lodowych kul w mediach społecznościowych. Zjawisko wzbudziło zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców. Napisało o nim m.in. CNN, które porównało kształt lodu do jajek.

Tarja Terentjeff, jedna z osób, która mieszka niedaleko (w Oulu, około 56 kilometrów od opisywanej plaży) w rozmowie z amerykańskim serwisem przyznała, że nigdy wcześniej nie widziała czegoś takiego.

Inna mieszkanka, Sirpa Tero, powiedziała z kolei, że miała już okazję zobaczyć takie lodowe kule, ale nigdy na tak dużym obszarze. Zdjęcia pokazują, że rzeczywiście jest ich mnóstwo.

Według meteorologów z CNN za formowanie się kul odpowiada wzburzona woda przy brzegu, która rozbija warstwę topniejącego lodu. Następnie mieszanka błota i rozmokłego lodu przykleja się do siebie w lodowatej wodzie. Gdy fale uderzają o brzeg, lód obraca się w miejscu i w ten sposób powstają gładkie kule.

Jouni Vainio, specjalista z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego wyjaśnia, że zjawisko nie jest niczym nadzwyczajnym, ale rzeczywiście zdarza się rzadko. Do jego wystąpienia konieczne są odpowiednie warunki, m.in. woda musi być bliska temperatury zamarzania. Znaczenie ma też płytka, piaszczysta plaża, a także pływy zimnej wody. 

Wyjątkowe zjawiska związane z zamarzaniem wody, która często przybiera fantazyjne kształty, od dawna zachwycają i intrygują. Dla niektórych jednak silne mrozy nie są niczym niesamowitym. Istnieje m.in. wioska, w której zamarzają długopisy, a okulary przymarzają do twarzy. Jak żyje się w takim miejscu? Dowiecie się z naszego wideo:

Komentarze (8)
Nietypowe lodowe kule na plaży w Finlandii. "Nigdy czegoś takiego nie widziałam"
Zaloguj się
 • m.godwin

  0

  Ale jaja!

 • byann

  Oceniono 1 raz -1

  Czy wy ich pałujecie, że się wszyscy przyznawają? Czy gugle tłumaczy hamerykańskie admitted?

 • osobaniepozadana

  Oceniono 1 raz -1

  przecież to klasyczny efekt efektu cieplarnianego

 • gromek1

  Oceniono 6 razy -2

  to są balls pancerno-kryształowego Mariana

 • gadolinn

  Oceniono 7 razy -3

  Robicie sensacyjne tytuly z niczego.

  To, ze jakas (pojedyncza) osoba czegos "nigdy w zyciu" nie widziala nie znaczy, ze to cos dziwnego. Prawdopodobnie znaczy jedynie, ze ta osoba malo widziala. Mowiac slowami prostymi: w dupie byla, gowno widziala.

 • shtalman

  Oceniono 12 razy -10

  Navier Stokes równania i wszystko tłumaczy, ale to nie dla wolaka którego rolą w Europie to rozrzucanie gnoju

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX