Poznaliśmy kraje i miasta, które mogą być hitami 2020 roku. Niektóre wybory dość niespodziewane

Lonely Planet jak co roku opublikowało swój ranking "Best In Travel". Wydawca przewodników turystycznych wybrał kraje, regiony i miasta, które warto odwiedzić w 2020 roku. Niestety, tym razem w zestawieniu nie znalazły się żadne miejsca z Polski.

"Best In Travel" to coroczny ranking publikowany przez Lonely Planet. Bazując na własnej wiedzy i doświadczeniu podróżników-internautów z całego świata, redaktorzy przewodnika prognozują trendy w turystyce i podają własne propozycje na wycieczki.

Ranking podzielony jest na kilka części: kraje, regiony oraz miasta, a także tę tytułowaną jako "najlepsza wartość". W ostatniej kategorii umieszczane są miejsca, które, według autorów serii przewodników, pozostają jeszcze nieodkryte przez turystów lub nie są wśród nich zbyt popularne, a mogą stać się hitami nadchodzącego roku. Zaś pod względem kosztów są kierunkami na każdą kieszeń. Właśnie w tym zestawieniu w ubiegłym roku znalazła się Łódź, a dwa lata temu cała Polska.

W tym roku niestety w żadnej kategorii nasz kraj nie został uwzględniony. Mimo to uważamy, że warto zapoznać się z propozycjami Lonely Planet. Szczególnie jeśli wciąż nie macie pomysłu, dokąd pojechać na urlop w przyszłym roku. Musimy przyznać, że niektóre wybory autorów serii przewodników są dość nietypowe. Zobaczcie przyszłoroczne kierunki marzeń.

Best In Travel 2020 - najlepsze kraje

Zestawienie najlepszych krajów na wycieczkę w 2020 otwiera Bhutan. Lonely Planet określa go mianem "himalajskiego raju" i zwraca uwagę na restrykcyjną politykę turystyczną, którą prowadzi. Do Bhutanu nie jest bowiem łatwo się dostać, a liczba turystów, którzy mogą tam wjechać, jest ograniczona. Ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dowiadujemy się m.in., że

Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach wymaga uprzedniej zgody MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) z przewodnikiem jest obowiązkowe.

Autorzy rankingu podkreślają jednak, że dzięki takim ograniczeniom Bhutan wciąż pozostaje piękny i niezatłoczony. Na pewno zachwycą was majestatyczne, górskie krajobrazy i wspaniałe klasztory. Jako zaletę Lonely Planet wymienia też fakt, że Bhutan jako jedyny kraj na świecie pochłania więcej dwutlenku węgla niż go wytwarza. Władze Bhutanu mocno stawiają na ekologię i zapowiadają, że do 2020 roku stanie się "pierwszym w pełni organicznym krajem".

Na drugim miejscu rankingu Lonely Planet umieściło Anglię. Twórcy przewodników zachwycili się przede wszystkim angielskim wybrzeżem i szlakiem England Coast Path, który ma być najdłuższym oznakowanym szlakiem przybrzeżnym na świecie. Po ukończeniu ma mieć 3000 mil, czyli około 4800 km.

Kolejnym kierunkiem, który ma szansę stać się turystycznym hitem przyszłego roku, jest Macedonia Północna. Na dalszych miejscach znalazły się z kolei: Aruba, Eswatini (dawniej Suazi), Kostaryka, Holandia, Liberia, Maroko i Urugwaj.

Best In Travel 2020 - najlepsze miasta

Zdaniem Lonely Planet, w przyszłym roku koniecznie trzeba odwiedzić Salzburg w Austrii. Wszystko za sprawą 100-lecia tamtejszego festiwalu, które wypada właśnie w 2020 roku. Wydarzenie jest wielkim świętem muzyki i teatru, a autorzy rankingu przewidują, że w związku z obchodami okrągłej rocznicy w mieście będzie się wiele działo. Zainteresowanie festiwalem z pewnością będzie ogromne, więc warto wcześniej zatroszczyć się o bilety.

Ważne święto obchodzone będzie także w Waszyngtonie. Stolica USA, która znalazła się na drugim miejscu zestawienia, w 2020 roku będzie obchodzić 100-lecie wprowadzenia 19. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych, dzięki której kobiety zyskały prawa wyborcze. W związku z tym w najważniejszych muzeach w mieście pojawią się specjalne wystawy poświęcone temu wydarzeniu.

Pozostałymi miastami, które w 2020 roku powinny znaleźć się na waszej turystycznej liście, są: Kair w Egipcie, Galway w Irlandii, Bonn w Niemczech, La Paz w Boliwii, Koczin w Indiach, Vancouver w Kanadzie, Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Denver w USA.

Best In Travel 2020 - najlepsze regiony

Regiony, które zdaniem twórców z Lonely Planet mają szansę podbić rynek turystyczny w przyszłym roku, to: Jedwabny Szlak w Azji Środkowej, Le Marche we Włoszech, Tohoku w Japonii, stan Maine w USA, wyspa Lord Howe w Australii, prowincja Kuejczou w Chinach, prowincja Kadyks w Hiszpanii, Północno-Wschodnia Argentyna, Zatoka Kvarner w Chorwacji, Amazonia w Brazylii.

Best In Travel 2020 - najlepsza wartość

W ostatniej kategorii, w której niegdyś znalazły się Polska i Łódź, wydawcy przewodników na pierwszym miejscu proponują Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie w Indonezji. Jedną z nich jest Komodo, która słynie z waranów. Na nią jednak turyści nie będą mogli się wybrać. Dlaczego? Dowiecie się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Lonely Planet zachęca jednak, aby odwiedzić inne wyspy, które przyciągają dziewiczymi plażami. Warto wybrać się np. na archipelag Alor, gdzie panują świetne warunki do nurkowania.

Pozostałe miejsca w tym zestawieniu to: Budapeszt na Węgrzech, stan Madhya Pradesh w Indiach, Buffalo w stanie Nowy Jork w USA, Azerbejdżan, Serbia, Tunezja, Cape Winelands w RPA, Ateny w Grecji oraz Zanzibar w Tanzanii.

Więcej o: