Chińska prowincja zamyka wszystkie szklane mosty. Okazało się, że stwarzają zagrożenie dla ludzi

W chińskiej prowincji Hebei zamknięte zostały wszystkie 32 szklane mosty. Decyzja została podjęta po serii wypadków, w tym dwóch śmiertelnych, do których doszło na przeprawach w całym kraju.

Chińczycy uwielbiają szklane mosty, kładki, chodniki, platformy widokowe. W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się informacje o kolejnych, nowo otwartych, ekstremalnych atrakcjach. Poza tym, że spacerowanie po przeszklonym moście już samo w sobie dla wielu osób było emocjonujące, w przypadku niektórych konstruktorzy postanowili pójść o krok dalej i dodać efekt pękającego szkła.

 

Wszystko to sprawiło, że niektórzy turyści na chińskich mostach czołgali się i płakali ze strachu. Przeprawy cieszyły się jednak ogromną popularnością. Teraz okazuje się, że nie wszystkie były do końca bezpieczne.

Jak informuje brytyjski serwis The Guardian, w prowincji Hebei na północy Chin podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich 32 szklanych mostów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo spacerujących po serii wypadków (w tym przynajmniej dwóch śmiertelnych), do których doszło w całym kraju. Jedna z osób miała przewrócić się na śliskiej, szklanej powierzchni i uderzyć w głowę. Zmarła z powodu obrażeń. Pojawiały się też doniesienia o odłamkach, które uderzały turystów.

Jednym z mostów, który został zamknięty, jest Hongyagu. Do niedawna nosił miano najdłuższego szklanego mostu na świecie - ma długość 488 metrów i rozciąga się pomiędzy dwoma klifami (rekord został pobity w 2019 i obecnie najdłuższa przeprawa ma 518 metrów). Znajduje się na wysokości 218 metrów, zatem przejście po nim jest jak spacer na poziomie odpowiadającym 66 piętrom. Pisaliśmy o nim w 2018 roku.

 

The Guardian podaje, że wśród zamkniętych atrakcji znalazł się też chodnik East Taihang Glasswalk. Stąpający po nim turyści przeżywali chwile grozy, gdy szklane panele pod ich stopami zaczynały pękać. Był to właśnie wspomniany wcześniej efekt, który miał zapewnić odwiedzającym dodatkową dawkę adrenaliny.

Chińskie władze zażądały przeprowadzenia szczegółowych kontroli wszystkich szklanych konstrukcji. Brytyjski serwis zauważa jednak, że może to być niezwykle trudne zadanie, ponieważ szacuje się, że w Chinach jest około 230 samych tego typu mostów, a do tego należy jeszcze doliczyć np. chodniki.

Szklane mosty to jedno, ale na świecie są też inne tego typu konstrukcje, które wywołują dreszcze. Jedną z nich jest przeszklony basen na wysokości. Możecie zobaczyć go na poniższym wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: