Odkryli, że ceny dla turystów w restauracjach są wyższe niż dla miejscowych. Różnica wynosi prawie osiem euro

Lokalni dziennikarze z San Sebastian udowodnili, że ceny w wielu restauracjach różnią się w zależności od tego, kto składa zamówienie. Ich publikacja wywołała głośną dyskusję.

"El Diario Vasco" to lokalny dziennik, który ukazuje się w San Sebastian w Kraju Basków. Niedawno jego dziennikarze opisali praktyki, które stosują tamtejsze restauracje. Okazało się, że ceny dla turystów w niektórych lokalach są wyższe niż dla miejscowych. O problemie napisały już różne światowe media, m.in. brytyjski dziennik "The Telegraph".

Turyści płacą więcej

Dziennikarze, którzy wzięli udział w akcji, na pierwszym etapie swojego śledztwa podszywali się pod turystów i składali zamówienia w języku angielskim. Później te same dania zamawiali tak jak miejscowi, czyli po baskijsku.

Okazało się, że różnice w cenach są bardzo wyraźne. Jako turyści dziennikarze za posiłki płacili średnio 47,80 euro, zaś jako miejscowi 39,70 euro. Jak zauważają autorzy publikacji, takie praktyki przynoszą spore zyski w sezonie wakacyjnym, kiedy większość osób odwiedzających lokale to turyści. 

W czasie zagranicznych podróży warto uważać także na ceny biletów w komunikacji miejskiej. Więcej dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz wideo

Restauracje będą ukarane?

W sumie dziennikarze sprawdzili siedem popularnych lokali na miejskiej starówce, w których serwowane są popularne pinxtos, czyli baskijska odpowiedź na hiszpańskie tapas. To pozycja chętnie wybierana przez turystów, którzy odwiedzają San Sebastian.

Publikacja wyników dziennikarskiego dochodzenia wywołała w mieście głośną dyskusję. Wiele osób uważa, że tego typu praktyki są oburzające i mogą zniechęcać turystów do powrotu w to miejsce. Pojawiły się także sugestie (m.in. ze strony redaktora lokalnego serwisu kulinarnego Ondojan.com Josema Azpeitia), że władze miejskie powinny nałożyć surowe kary na lokale, które stosują takie metody.

Zobacz także:

Komentarze (30)
Odkryli, że ceny dla turystów w restauracjach są wyższe niż dla miejscowych. Różnica wynosi prawie osiem euro
Zaloguj się
 • soap2

  Oceniono 23 razy 13

  W Zakopcu za 50 euro to dostaniesz odgrzanego sera z tanim dżemem.

 • joachimmurat1805

  Oceniono 14 razy 10

  Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Turystyka w ogóle przestała istnieć. Ona definitywnie zakończyła się jakieś 20 lat temu, tj. od chwili pojawienia się tanich lotów. Ludzie nie sa turystami, to tylko paradny sposób przemieszczania się w czasie wolnym od pracy. Każdy naród ma tutaj swoje preferencje i zainteresowania. Na przykład nasi rodacy, chyba jako jedyni w Europie, jak już gdzies pojadą to przede wszsytkim szukaja tam kościołów. Ciągle tylko światynie, kościoły i krzyże. Turystyka jest juz tak samo przestarzała jak i samochody osobowe. To koniec. Samnochodem nie da się już jeździć w większych miastach Europy, podobnie jest z turystyka. Przemieszczające się bez celu masy ludzi spowodowały obniżenie standardów hotelowych i przede wszsytkim obnizenie jakości spożywanych posiłków w restauracjach. Wszędzie sppotyka sie tylko pasiarnie i tłumy ludzi. Alkohol, byle jaki seks, czasami jakaś plaża ale tez z alkoholem. To koniec. W naszym kraju tez nie jest lepiej. Zakopane jest tego najlepszym przykładem. Syf że aż boli.

 • starystormy

  Oceniono 14 razy 10

  naprawde genialne. odkryli cos co wszsycy wiedzieli od dawna.

 • sselrats

  Oceniono 16 razy 10

  Calkime jak z cenami wynajmu nieruchomosci w Polsce dla zagranicznych a dla Polakow.

 • pardonsik

  Oceniono 7 razy 7

  W Barcelonie normalka - różnica 100%

 • kka69

  Oceniono 9 razy 5

  Podobnie 2 cenniki są w TymKraju na Mazurach.
  Miejscowi w sklepach nad jeziorami mają inny cennik niż turyści.

 • sabaton128

  Oceniono 13 razy 3

  Przeciez jest menu, gdzie mozna sprawdzić ceny, wiec nie rozumiem w czym problem.

 • ja5569

  Oceniono 7 razy 3

  Za komuny to bylo oficjalne, przynajmniej jesli chodzilo o hotele i krajowe polaczenia lotnicze (a pewnie i "damy nocy").

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX