CNN, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Obrony, informuje, że wyspy po raz pierwszy zostały zauważone przez wojsko na zdjęciach satelitarnych w 2016 roku. Dopiero podczas ekspedycji w sierpniu i wrześniu tego roku istnienie wysp zostało potwierdzone, a obszary zmapowane.
Powierzchnia wysp waha się od 900 do 54 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się w pobliżu archipelagu Nowej Ziemi (Novaya Zemlya) na Oceanie Arktycznym.
Ich pojawienie się lider rosyjskiej wyprawy powiązał ze zmianami klimatu i topnieniem lodowców.
Wcześniej były to lodowce, ale topnienie lodu doprowadziło do wyłonienia się wysp
- powiedział agencji TASS Aleksandr Moiseyev. Dodał, że teraz, kiedy wyspy zostały szczegółowo opisane i zbadane, będzie można je nazwać.
Ministerstwo Obrony Rosji twierdzi, że rosyjskie wojsko od lat używa danych satelitarnych do badania zmian wybrzeża. Od 2015 do 2018 roku odkrytych zostało ponad 30 wysp, przylądków i zatok wzdłuż archipelagów Nowej Ziemi i Ziemi Franciszka Józefa.
Pojawianie się nowych lądów nie jest jedynym dowodem na to, jak szybko lodowce znikają z powierzchni Ziemi. W artykule "Za pomocą ośmiometrowej tyczki pokazał, jaka część lodowca stopniała. "Przerażające" pokazywaliśmy zdjęcie glacjologa, który trzyma mierzącą osiem metrów tyczkę. W ten sposób naukowiec chciał pokazać grubość warstwy lodu, jaka zniknęła w 2019 na czole lodowca Findelen w Szwajcarii. Zdjęcie mocno poruszyło komentujących, którzy przyznali, że to "przerażające" oraz, że "tego nie da się już zatrzymać".
Temat gwałtownego topnienia lodowców poruszaliśmy także w tekście o cudach świata, które wkrótce mogą przestać istnieć. Zmiany klimatyczne mogą doprowadzić m.in. do zniszczenia Parku Narodowego Glacier w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze ponad sto lat temu było tu 150 lodowców. Ich liczba jednak stale spada. W 2010 roku sensację wywołała wiadomość, że jest ich już jedynie 25!
Niedawno w zaledwie jeden dzień Grenlandia z kolei straciła 11 mld ton lodu. Więcej dowiesz się z naszego wideo:
Zagrożone są również lodowce w Alpach. W kwietniu 2019 roku głośno było o badaniach szwajcarskich naukowców, które zostały opublikowane na łamach pisma "The Cryosphere". Z analiz wynika, że do 2050 liczba lodowców na terenie Alp zmniejszy się aż o połowę.
Nie ma zatem wątpliwości, że zmiany klimatyczne przyczyniają się do niszczenia licznych cudów natury. Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz, od czego zacząć lub jak to zrobić, wesprzyj Greenpeace, które w Polsce działa na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>