Wakacje w USA kosztowały ponad milion złotych. "Najdroższa pomoc udzielona Polakowi"

Wakacje w Stanach Zjednoczonych same w sobie nie należą do najtańszych. A jeśli doliczyć do nich koszty leczenia w sytuacji, gdy nie mamy ubezpieczenia, a coś nam się stanie, kwota może być naprawdę astronomiczna. Pomoc jednemu z polskich turystów kosztowała ponad milion złotych.

Firma Mondial Assistance, która zajmuje się organizacją usług pomocowych, opublikowała informację o pięciu najdroższych interwencjach medycznych minionego lata. USA i Kanada pojawiają się w zestawieniu trzy razy (zestawienie uwzględnia wszelką niezbędną pomoc medyczną udzieloną przez ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia turystycznego). Najdroższa pomoc medyczna udzielona przez firmę Polakowi w wakacje 2019 roku dotyczyła właśnie Stanów Zjednoczonych.

Chodzi o przypadek 70-letniego mężczyzny, któremu trzeba było udzielić pomocy z powodu wylewu krwi do mózgu. U turysty doszło do ubytków neurologicznych, pojawiły się też problemy z chodzeniem. Mężczyzna leczony był w dwóch szpitalach, w tym jednym specjalistycznym. Kwota za leczenie okazała się astronomiczna - rachunek opiewał aż na 1,1 mln złotych.

Piotr Ruszkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance, opowiedział też o jednym z najdroższych i najbardziej skomplikowanych serwisów, które oferuje firma. To transport air-ambulansem, który odbywa się samolotem z pełnym wyposażeniem medycznym, a pacjentowi towarzyszy personel pokładowy i medyczny. Wysoka cena podyktowana jest wieloma formalnościami, które trzeba spełnić.

Pacjent, który doznał udaru na terenie Stanów Zjednoczonych, potrzebował transportu śmigłowcem pomiędzy szpitalami. Koszt przelotu wyniósł ponad 300 tys. złotych

- mówi Ruszkowski.

USA i Kanada od lat są w czołówce krajów, w których trzeba zapłacić najwięcej za interwencję. - Wynika to zarówno z wysokich, wręcz astronomicznych stawek, jakie trzeba w tych krajach zapłacić za leczenie. Osoby wyjeżdżające na inne kontynenty płacą za polisę więcej niż wyjeżdżający do krajów europejskich. Mówimy jednak o kwotach rzędu 200-400 złotych za osobę za dwutygodniowy wyjazd - dodaje.

Dlatego tak ważne jest, aby zawsze pamiętać o ubezpieczeniu przed wyjazdem. Czym bowiem jest zapłacenie nawet kilkuset złotych wobec milionów, które trzeba byłoby zapłacić z własnej kieszeni?

Akcje ratunkowe z użyciem śmigłowca niekiedy przeprowadzane są w ekstremalnych warunkach. Na poniższym wideo możecie zobaczyć jedną z takich spektakularnych sytuacji:

Zobacz wideo
Więcej o: