Kim Dzong Un zamierza całkowicie przebudować rejon Gór Diamentowych. Szykuje się "atrakcja na światowym poziomie"?

Korea Północna nie kojarzy się raczej z rozwiniętą turystyką. Jednak przywódca kraju najwyraźniej chce to zmienić. Jego zapowiedź unowocześnienia jednego z najpiękniejszych północnokoreańskich rejonów wzbudziła spore zainteresowanie.

Jak poinformowała północnokoreańska agencja KCN, Kim Dzong Un ogłosił, że wszystkie sfinansowane kilkadziesiąt lat temu przez Koreę Południową obiekty w rejonie Gór Diamentowych zostaną usunięte. Zastąpią je zupełnie nowe budowle, które zaprojektują północnokoreańscy architekci. Wiadomość pojawiła się już w różnych światowych mediach, m.in. brytyjskim "The Telegraph" czy amerykańskim "The Washington Post".

Największa atrakcja Korei Północnej

Góry Kumgang, czyli Góry Diamentowe, to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Korei Północnej. Pasmo rozciąga się na długości około 80 kilometrów. Tamtejszy krajobraz tworzą m.in. liczne wodospady. Warto wspomnieć, że na obszarze gór biegnie strefa demarkacyjna, która oddziela dwa koreańskie państwa. 

Kim Dzong Un zamierza unowocześnić rejon Gór Diamentowych. Szykuje się hit turystyczny?Kim Dzong Un zamierza unowocześnić rejon Gór Diamentowych. Szykuje się hit turystyczny? Korean Central News Agency/Korea News Service via AP'.

Od 1998 roku w rejonie działała strefa turystyczna, która przez długi czas była otwarta także dla obywateli Korei Południowej. Jednak zamknięto ją po tym, jak w 2008 roku północnokoreański strażnik zastrzelił turystkę.   

Kim Dzong Un zamierza unowocześnić rejon Gór DiamentowychKim Dzong Un zamierza unowocześnić rejon Gór Diamentowych flickr.com, Uwe Brodrecht

Zapowiedź zmian

Kim Dzong Un w czasie niedawnej inspekcji rejonu zapowiedział, że cały obszar Gór Diamentowych zostanie zabudowany na nowo, dzięki czemu stanie się "atrakcją na światowym poziomie". Dodał także, że obecne obiekty są w nędznym stanie i nie mają narodowego charakteru.

Co więcej, przywódca Korei Północnej przyznał, że całkowite zamknięcie strefy turystycznej było błędem. - Chętnie będziemy tu gościć naszych rodaków z Południa - zapowiedział Kim Dzong Un. Warto zaznaczyć, że plan przywódcy Korei Północnej zakłada zniszczenie wszystkich obiektów, których budowę przed laty sfinansowała Korea Południowa. 

Czy złagodzenie tonu jest oznaką otwarcia Korei Północnej na turystów z innych państw? Na razie trudno to przewidzieć. Jednak gdyby tak się stało, z całą pewnością nie zabrakłoby chętnych, aby zwiedzić najbardziej tajemnicze rejony świata.

Na terenie Korei Północnej istnieje co najmniej 13 baz nuklearnych. Więcej na ten temat dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

Zobacz także:

Więcej o: