Za pomocą ośmiometrowej tyczki pokazał, jaka część lodowca stopniała. "Przerażające"

Zmiany klimatyczne przyczyniają się do zanikania lodowców w Alpach. W ciągu ostatnich pięciu lat straciły aż 10 procent swojej objętości. O problemie przypomina zdjęcie, które na swojej stronie zamieścił naukowiec z Poznania.

Glacjoblogia to fanpage prowadzony przez glacjologa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec porusza na nim głównie tematykę lodowców oraz tego, jaki wpływ na nie mają zachodzące w ostatnich latach zmiany klimatyczne.

"Straciły 10 procent objętości"

Ostatnio na stronie zostało opublikowane zdjęcie, na którym widzimy glacjologa z ośmiometrową tyczką. - Już za chwilę w Alpach rozkręci się na dobre sezon narciarski. Tymczasem lodowce mają się tam naprawdę słabo. W ciągu ostatnich pięciu lat straciły aż 10 procent swojej objętości - dowiadujemy się z wpisu. 

Jak czytamy dalej, tego lata lodowce zostały mocno uszczuplone. Wszystko przez falę upałów, która przeszła nad Alpami w czerwcu i lipcu. 

- Co tak naprawdę pokazuje nam załączone zdjęcie? Grubość warstwy lodu, które zniknęła w 2019 na czole lodowca Findelen w Szwajcarii - zdradza autor wpisu.

Pod postem naukowca pojawiły się liczne komentarze. Oto niektóre z nich:

Już za późno na cokolwiek!
Przerażające!
Tego już się nie da zatrzymać...

Czy topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc? Więcej dowiesz się z filmu:

Zobacz wideo

Liczba lodowców zmniejszy się o połowę

Czy topnienia lodowców rzeczywiście nie da się już powstrzymać? Temat poruszaliśmy niedawno w artykule "Cuda świata, które niedługo mogą przestać istnieć". Wspomnieliśmy w nim o głośnych badaniach szwajcarskich naukowców, które zostały opublikowane na łamach pisma "The Cryosphere". Ich zdaniem do 2050 roku liczba lodowców w Alpach zmniejszy się o połowę. Co więcej, nawet jeśli obecnie zostanie ograniczona emisja gazów cieplarnianych, nie zatrzyma to tych zmian

Jednak w raporcie pojawia się także pozytywny akcent. Nasze obecne działania mają wpływ na to, co wydarzy się z alpejskimi lodowcami po 2050 roku.

Zmiany klimatyczne przyczyniają się do niszczenia licznych cudów natury. Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz, od czego zacząć lub jak to zrobić, wesprzyj Greenpeace, które w Polsce działa na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ >>

Zobacz także:

Więcej o: