Zielona zorza polarna w Finlandii. Dawno nie wiedzieliście czegoś tak spektakularnego

Świat obiegły zdjęcia zorzy polarnej, która kilka dni temu pojawiła się nad Finlandią. Niektórym trudno wręcz uwierzyć, że to dzieło natury. "Nierealnie piękne" - komentują internauci.

W nocy z 27 na 28 września nad Finlandią, a dokładnie w rejonie Laponii, można było podziwiać niesamowitą zorzę polarną. Wiele osób zachwyciła przede wszystkim jej wyrazista zielona barwa. 

Zorza wzbudza zachwyt

Ci, którzy widzieli zjawisko na własne oczy, chętnie dzielą się w mediach społecznościowych swoimi nagraniami i zdjęciami. Robią to nie tylko amatorzy. Piękne zdjęcie zorzy wykonał także fiński fotograf Petri Puurunen. Możemy podziwiać je na jego Instagramie.

 

Pod postem artysty pojawiły się liczne komentarze. Wiele osób nie kryło zachwytu. Niektórzy byli zaskoczeni tym, że na zdjęciu uchwycono dzieło natury:

Fantastycznie piękne!
Gdzie to sfotografowano?
Nierealnie piękne!

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które obserwowane jest w górnej części atmosfery. Powstaje, gdy do naszej planety docierają wyrzucone wysokoenergetyczne cząstki promieniowania pochodzącego ze Słońca. Muszą być one wychwycone przez pole magnetyczne Ziemi. Zjawisko to obserwowane jest głównie za kołami podbiegunowymi. Może jednak dojść do niego także w innych częściach globu.

Kolor zorzy uzależniony jest od rodzaju docierającego do naszej planety gazu oraz od wysokości, na której zachodzi zjawisko. Przykładowo, za niebieskie i fioletowe zabarwienie odpowiadają wodór i hel, a za zielone i czerwone - tlen.

Zorza polarna nie pojawia się w naszym kraju często. Zobacz niezwykłe zdjęcie, które pewnemu polskiemu fotografowi udało się uchwycić na Podlasiu w październiku 2018 roku >>

Czy nad horyzontem mogą wisieć aż trzy Słońca? Okazuje się, że to możliwe. Więcej dowiesz sie z filmu poniżej:

Zobacz wideo

Zobacz także:

Więcej o: