Pasażerowie wybrali najlepsze linie na świecie. Wiadomo m.in., gdzie jest najlepsze jedzenie

Która linia ma najwygodniejsze siedzenia, gdzie jest najlepsza obsługa, a gdzie najsmaczniejsze posiłki? Wszystkiego dowiecie się z nowego rankingu Airline Passenger Experience Association, który powstał na podstawie ocen samych pasażerów.

Opublikowany we wrześniu ranking podzielony został na kategorie ogólne oraz szczegółowe. Podstawą zestawienia są opinie pasażerów, które zostały zweryfikowane i certyfikowane przez zewnętrzną firmę. Jak czytamy na stronie Airline Passenger Experience Association (APEX), czyni to ranking pierwszym takim w branży - zwykle bowiem zestawienia przygotowywane są na podstawie opinii ekspertów, a nie podróżnych.

Pasażerowie oceniali ponad 1,4 mln lotów na pokładach blisko 600 linii lotniczych z całego świata, które odbyły się w okresie od 1 lipca 2018 do 30 czerwca 2019. Podróżni mogli przyznać danej linii lotniczej maksymalnie pięć gwiazdek lub, w przypadku przewoźników niskokosztowych, cztery. 

Na najwyższą notę w gronie globalnych linii zasłużyło 21 przewoźników. Są to (lista podawana jest w porządku alfabetycznym):

- Aeroflot
- Aeroméxico
- Air New Zealand
- American Airlines
- All Nippon Airways
- Asiana Airlines
- Cathay Pacific
- China Airlines
- Delta Air Lines
- Emirates
- EVA Air
- Japan Airlines
- KLM Royal Dutch Airlines
- Korean Air
- Lufthansa
- Qantas
- Qatar Airways
- Singapore Airlines
- SWISS International Air Lines
- Turkish Airlines
- Virgin Atlantic

Z kolei wśród linii regionalnych pięć gwiazdek otrzymały tylko Aeroméxico Connect oraz JSX. W rankingu APEX znalazło się także miejsce dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Nasz narodowy przewoźnik razem z 14 innymi został oceniony wśród globalnych linii na cztery gwiazdki:

- Air France
- Air Italy
- British Airways
- China Southern Airlines
- El Al
- Etihad Airways
- Finnair
- Iberia
- LATAM Airlines Group
- LOT Polish Airlines
- Malaysia Airlines
- Scandinavian Airlines (SAS)
- Thai Airways International
- United Airlines
- Vietnam Airlines

Tani przewoźnicy, którzy otrzymali najwyższą notę, to natomiast: Allegiant Air, Atlantic Airways, Interjet, Norwegian, Southwest Airlines, Spirit Airlines oraz WestJet.

Cały ranking znajdziecie tutaj

Gdzie najlepiej zjesz, a gdzie najwygodniej usiądziesz?

Pasażerowie oceniali też linie lotnicze w pięciu kategoriach szczegółowych: najwygodniejsze siedzenia, najlepszy system rozrywki pokładowej, najlepsza obsługa na pokładzie, najlepsze Wi-Fi oraz najlepsze jedzenie i napoje.

Zdaniem podróżnych najbardziej o komfort siedzenia dbają linie Qatar Airways, które wygrały także w kategorii na najlepszą obsługę. Linie Emirates mogą z kolei pochwalić się najlepszą rozrywką na pokładzie, zaś nagroda za najlepsze Wi-Fi powędrowała do Delta Air Lines. Najlepsze jedzenie i napoje to natomiast ponownie triumf Qatar Airways.

Nie wszystkie linie mogą jednak pochwalić się komfortowymi siedzeniami, a na niewygody w podróży narzeka wielu pasażerów. Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku. Więcej dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: