Włochy. Region Molise zaoferuje pieniądze za zamieszkanie. Trzeba jednak spełnić kilka warunków

Region Molise we Włoszech zaoferuje nowym mieszkańcom pieniądze, jeśli zdecydują się zamieszkać w tym miejscu. Dotacja ma być comiesięczna i wynosić 700 euro, czyli ponad trzy tysiące złotych.

To kolejny region we Włoszech, który chce walczyć z masowym odpływem ludności. Jak podaje CNN, powołując się na oficjalne statystyki, liczba mieszkańców tego regionu od 2014 roku spadła o dziewięć tysięcy. To obecnie jeden z najbardziej wyludnionych regionów Italii - 106 ze 136 miast ma mniej niż dwa tysiące mieszkańców.

Dlatego władze Molise zdecydowały, że zaoferują dotację osobom, które zdecydują się tutaj zamieszkać. Miałoby to być 700 euro miesięcznie. Jednak aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić kilka kryteriów.

Włochy. Region Molise walczy o nowych mieszkańców

Przede wszystkim nowe osoby muszą osiedlić się w jednej z miejscowości, które mają mniej niż wspomniane dwa tysiące mieszkańców. Dotacja będzie przekazywana maksymalnie przez trzy lata. To oznacza, że nowi mieszkańcy otrzymają 25 200 euro, czyli około 109 tysięcy zł.

Drugi warunek, który trzeba spełnić, to konieczność założenia własnego biznesu. Władze regionu chcą go ożywić gospodarczo, stąd takie kryterium. Może to być na przykład sklep czy restauracja.

- Chcę, żeby mój region przeszedł renesans i żeby wioski uniknęły przemiany w miasta-widma. Musimy chronić nasze korzenie - powiedział radny Antonio Tedeschi cytowany przez CNN. 

Włochy są krajem, który od dawna zmaga się z problemem wyludnienia w niektórych miastach czy regionach. Wielokrotnie pisaliśmy o sytuacjach, gdy lokalne władze wystawiały na sprzedaż domy za symboliczną kwotę jednego euro, aby zachęcić nowe osoby do osiedlania się na tych terenach.

Ale nie tylko Włochy mają ten problem. Coraz bardziej wyludnia się też Europa Wschodnia. Znajduje się tam 10 najszybciej wyludniających się państw. Więcej dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: