Polska. Krynicznik połyskujący znaleziony w jeziorze. Od 60 lat był uznawany za wymarły

Krynicznik połyskujący to ramienica, czyli makroglon. Od 60 lat był uznawany za wymarły w naszym kraju. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odnaleźli go na dnie jeziora Jeleń w województwie pomorskim.

Krynicznik połyskujący wrócił do Polski

Krynicznik połyskujący (Nitella translucens) to gatunek makroglonu (zielone rośliny, które żyją na dnie zbiorników wodnych) - ramienicy. Jest krytycznie zagrożony wyginięciem w Europie, a w Polsce nie występował od około 60 lat. Naukowcy z UAM odkryli go jednak na dnie jeziora Jeleń w województwie pomorskim i nie kryją zaskoczenia z tego powodu.

- Ponowne pojawienie się krynicznika połyskującego w Polsce jest dla nas sporą zagadką - powiedział PAP dr hab. Piotr Klimaszyk z Zakładu Ochrony Wód UAM w Poznaniu, który jest współautorem publikacji na ten temat w "Journal of Phycology".

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, po raz ostatni występowanie krynicznika połyskującego odnotowano w Polsce w latach 60. XX wieku w jednym miejscu w starorzeczu Wisły i w jeziorze w południowo-zachodniej części kraju. 

Do tej pory panowało przekonanie, że ten gatunek w Polsce wymarł. Wiadomo było, że występuje tylko w kilku miejscach w Europie. To m.in. Skandynawia, Niemcy i Słowacja. Sporadycznie odnotowywano jego występowanie także na innych kontynentach.

Polska. Krynicznik połyskujący w jeziorze Jeleń

Naukowców zaskoczyło również miejsce, w którym makroglon został znaleziony. Powszechny był bowiem pogląd, że ten gatunek dobrze czuje się w miękkiej wodzie, w której jest mało soli mineralnych. Uważano ponadto, że występuje na głębokości maksymalnie czterech metrów i potrzebuje dużo światła.

Tymczasem krynicznik połyskujący odkryty przez naukowców z UAM znajdował się w jeziorze nawet na głębokości sześciu metrów. A tam dociera już znacznie mniej światła słonecznego. Badacze opisywali też, że na dnie jeziora odkryto bujne kobierce makroglonu, choć do tej pory panowało przekonanie, że rośnie raczej w niewielkich kępach.

Dr hab. Piotr Klimaszyk mówi, że pojawienie się krynicznika połyskującego w jeziorze Jeleń powinno być sygnałem dla mieszkańców, aby objąć je większą ochroną i lepiej zadbać o jakość jego wody. Zmiana w występowaniu podwodnej roślinności jest bowiem oznaką, że zmianie ulega skład wody. Badacz dodaje, że od lat 90. jakość wody w tym jeziorze systematycznie się pogarsza.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Niedawno pisaliśmy też o nowym grzybie, który pojawił się w Polsce. To złotak wysmukły, którego rośnie tak dużo, że ludzie wracają z pełnymi koszami. Przy okazji zbierania grzybów warto jednak wiedzieć, które gatunki są jadalne, a które trujące. Pomoże wam w tym nasze wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: