Rozłożyli materac pod gołym niebem i poszli spać. Turyści ukarani grzywną

Straż miejska z miejscowości Dorgali na Sardynii zgłoszenie o stojącym na poboczu pościelonym łóżku otrzymała od kierowców. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, okazało się, że na materacu śpią dwie osoby.

Materac znajdował się na poboczu, nad zatoką w rejonie Cala Gonone. Rozłożyła go tam dwójka turystów z Włoch. Mieli tłumaczyć, że nie mogli oprzeć się widokowi i postanowili spędzić tam noc.

Zdjęcie pościelonego materaca na swoim profilu na Facebooku zamieściły władze Dorgali. Zostało ono opatrzone wymownym wpisem o braku szacunku.

Zdjęcie przedstawia kolejny przykład łamania zasad przez osoby, które twierdzą, że kochają nasze okolice, ale w rzeczywistości ich nie szanują.

Autorzy wpisu przekonują, że przyjezdni zawsze są mile widziani, ale powinni zachowywać się stosownie. Władze dodały również, że turyści po przebudzeniu, mimo protestów, zostali ukarani grzywną za nielegalne biwakowanie. Nie podano jednak, ile amatorzy spania na poboczu musieli zapłacić.

Nie tolerujemy nieprzestrzegania przepisów, które powstały, aby chronić środowisko i porządek

- czytamy w poście na Facebooku.

Sprawę skomentowała również burmistrz Maria Itria Francello w rozmowie z dziennikiem "L'Unione Sarda". Przyznała, że zwykle lokalne władze nie publikują informacji o wymierzanych karach również z uwagi na ochronę prywatności, ale przypadek pary śpiącej na materacu był tak nietypowy, że zasługiwał na nagłośnienie.

Turystyka staje się problemem?

To już kolejny przypadek nieodpowiedniego zachowania turystów na Sardynii. Informowaliśmy już o turystach, którzy zostali złapani na lotnisku, bo chcieli wywieźć piasek z włoskiej wyspy. Zostali ukarani mandatami w wysokości tysiąca euro.

Niedawno na plaże Sardynii wróciło też aż 10 ton piasku. Akcję zainicjowało lotnisko w Olbii, w którego magazynach przechowywane były ogromne ilości piasku, muszelek, kamieni i kawałków skalnych z plaż Sardynii. Przez lata rekwirowano je od turystów, którzy chcieli wywieźć je z wyspy.

Ilość zgromadzonego piasku na jednym tylko lotnisku pokazuje, jak duża jest skala problemu (na wyspie znajduje się aż siedem portów lotniczych). - Turyści zazwyczaj nie myślą o szkodach, które wyrządzają przyrodzie - zaznaczył Augusto Navone, dyrektor znajdującego się pod ochroną obszaru morskiego wokół wysepki Tavolara, w rozmowie z "Corierre della Sera". 

Wywożenie cennych skarbów natury i przyczynianie się tym samym do niszczenia środowiska, to tylko jeden z wielu problemów związanych z rosnącą na całym świecie liczbą turystów. W wielu miastach rośnie opór przeciwko przyjezdnym. Jednym z powodów jest chociażby brak mieszkań na wynajem dla mieszkańców i wzrost cen na rynku nieruchomości - właściciele lokali wolą bowiem podnajmować je krótkoterminowo turystom. Więcej o tym dowiesz się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Komentarze (51)
Rozłożyli materac pod gołym niebem i poszli spać. Turyści ukarani grzywną
Zaloguj się
 • brusiek11

  Oceniono 24 razy 20

  Chyba warto uzupełnić ten wstrząsający news informacją o tym co się stało potem... otóż Szanowna Pani Burmistrz Maria Itria Francello oraz ichniejsza Straż Miejska z miejscowości Dorgali na Sardynii - ostro zaatakowana przez okoliczną ludność która żyje z lokalnej turystyki... obróciła całe zdarzenie w niegroźne nieporozumienie - oczywiście nikt żadnej kary nie zapłacił

  Piszę tu o tym konkretnym zdarzeniu ze spaniem na rozłożonym na łące łóżku - nie o wywozie piasku i nielegalnym biwakowaniu... bo co ma piernik do wiatraka.

  W uzupełnieniu... jest w Europie wiele krajów gdzie w środku miasta można sobie poleżeć na miejskich trawnikach w dowolnych miejscach... i nic się nie dzieje bo Władze i Straże Miejskie zajmują się tym czym powinni a nie pierdołami.

 • skitiallt

  Oceniono 19 razy 19

  co kraj, to obyczaj – w Szwecji jest tzw. Allemansrätten, które zakłada że możesz korzystać z natury (także rozbić namiot!) gdziekolwiek jesteś, nawet na terenie prywatnym, o ile nikomu nie przeszkadasz...

 • boczek150

  Oceniono 35 razy 15

  W ogóle to najlepiej jak by turyści tylko płacili za wczasy i jedzenia a nie fatygowali miejscowych swoim przyjazdem. przepraszam bardzo ale jak chce się zarabiać na turystyce to niestety ale z pewnymi konsekwencjami liczyć się należy - m.im. z nieuchronną degradacją przestrzeni. Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka.

 • adam66-sz

  Oceniono 27 razy 13

  Jesli ktos mysli, ze 10 ton piasku w ciągu kilku lat mialo jakikolwiek wpływ na środowisko to powinien zgłosić sie do placówki leczniczej.

 • sokolasty

  Oceniono 30 razy 12

  No właśnie, kto biwakuje, ten nie płaci za nocleg w hotelu! Kijem go, kijem!

 • gadolinn

  Oceniono 12 razy 10

  - Przejezdzalismy akurat.
  - Z materacem?
  - Tak, z materacem.

 • mawik_net

  Oceniono 13 razy 9

  Przepisy chronią przede wszystkim hotelarzy! Jak oni zdewastowali to środowisko , materacem na jedną noc?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX