Szwedzkie miasto wprowadza licencję na żebranie. To kontrowersyjne rozwiązanie ma poprawić los najbiedniejszych

Jedno ze szwedzkich miast, Eskilstuna, wpadło na pomysł, by wprowadzić licencję na żebranie. Jest to dość kontrowersyjne rozwiązanie, które skomentowały światowe media.

Władze miasteczka znajdującego się niedaleko stolicy Szwecji zdecydowały się walczyć z problemem bardzo niekonwencjonalnie. Jak przyznaje komisarz miejski w Eskilstunie, Jimmy Jansson, lokalne władze robią to w obronie godności człowieka.

Szwedzkie miasto wprowadza licencję na żebranie

Kontrowersyjny pomysł ma jednak logiczne podłoże - władze Eskilstuna chcą poprawić los najbiedniejszych. Licencję na żebranie trzeba wcześniej wykupić. Kosztuje dokładnie 250 koron szwedzkich, czyli około 100 zł. Takie pozwolenie jest czasowe i ważne przez trzy miesiące. Aby je uzyskać, trzeba okazać dowód osobisty w urzędzie i tam oficjalnie zarejestrować się jako żebrak. Osoby, które nie wyrobiły pozwolenia, a i tak będą zbierać datki na ulicach, mogą zostać obciążone karą czterech tysięcy koron, czyli około tysiącem złotych. 

Co najważniejsze, licencja na żebranie ma funkcjonować jedynie w wybranych obszarach miasta. Najważniejszym elementem nowego prawa jest możliwość otrzymania pomocy ze strony państwa. Osoby zarejestrowane jako żebracy zyskają szansę na naukę nowych umiejętności, takich jak pisanie CV lub szukanie dla siebie odpowiedniej pracy.

Jeżeli dana osoba mogłaby pracować, to przy dobrych rozwiązaniach systemowych jest możliwość włączenia jej do normalnego cyklu gospodarczego

- przyznaje profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w rozmowie dla TVN24. 

Według specjalistów takie zmiany systemowe są priorytetem. W niektórych miastach Szwecji wprowadzono nawet całkowity zakaz żebrania. Jej sąsiad, Norwegia, już od wielu lat toczy debatę na temat wprowadzenia takich samych przepisów u siebie, a Berlin opowiedział się za zakazem żebrania dla najmłodszych. Władze miasta liczą na to, że wprowadzone przez nich prawo przyczyni się do zmiany losu najbiedniejszych osób.

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale w Polsce od roku 1971 żebractwo znajduje się w kodeksie wykroczeń. To prawo swoje korzenie ma jeszcze w ustroju socjalistycznym. Obecnie każdy, kto może w Polsce podjąć normalną pracę, a prosi o pieniądze na ulicy, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do tysiąca pięciuset złotych albo karze nagany.

Kwestia pieniędzy może być problematyczna nie tylko w Szwecji. Zobacz, ile wynosi średnia pensja w Wenezueli i co można za nią kupić w kraju. 

Zobacz wideo
Komentarze (7)
Szwedzkie miasto wprowadza licencję na żebranie. To kontrowersyjne rozwiązanie ma poprawić los najbiedniejszych
Zaloguj się
 • d.alexa

  Oceniono 4 razy 4

  A egzamin na żebraka też będzie?

 • pkozar

  Oceniono 2 razy 2

  Panie JH, zadanie z matmy. "Kosztuje dokładnie 250 koron szwedzkich, czyli około 100 zł." "...mogą zostać obciążone karą czterech tysięcy koron, czyli około tysiącem złotych." To jakie jest kurs korony?

 • doc73doc

  Oceniono 1 raz 1

  Najczęściej żebractwo podpada pod "przestępstwo doprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem poprzez wprowadzenie w błąd". I na tym się należy koncentrować - jeśli sytuacja danej osoby jest zupełnie inna niż przedstawiana - to jest to wyłudzenie.
  Jeśli jednak ktoś jawnie mówi, że zbiera na piwo, albo na wycieczkę i są chętni by pomóc - to czemu zabraniać ?

 • zz1026

  Oceniono 7 razy 1

  w szwecji przy tak rozdmuchanym socjalu zebranie jest zbedne

  wiec kto zebrze? a no ci ktorym do roboty sie nie chce

 • kapitan.kirk

  0

  <<< Jedno ze szwedzkich miast, Eskilstuna, wpadło na pomysł, by wprowadzić licencję na żebranie. Jest to dość kontrowersyjne rozwiązanie, >>>

  Jest to rozwiązanie, które od czasów starożytnych było stosowane wiele, wiele razy i w najróżniejszych czasach, miejscach oraz kontekstach historycznych. Jak również jest to rozwiązanie, które jakoś nigdy i nigdzie nie okazało się skuteczne ;-) Przykładowo, w Polsce najstarsze takie prawo znane jest z 1496 (edykt Jana Olbrachta), ale już w jego treści jest odwołanie do wcześniejszych precedensów; poźniej ponawiano je kilkakrotnie (na pewno w 1578, 1651 i 1776, a lokalnie jeszcze częściej), próbowali tego także incydentalnie zaborcy - ba, i jeszcze w czasach międzywojennych istnieli np. "urzędowi" żebracy żydowscy, którym kahały udzielały koncesji na działalność na terenach podlegających ich gminom... Za każdym razie oczywiście z wiadomym skutkiem praktycznym, tj. praktycznie żadnym - jeśli miałoby nim być zmniejszenie skali żebractwa ;-)

 • nadszyszkownik_szechter

  Oceniono 5 razy -1

  Specjalnie dla smoluchów, których nasprowadzali, niech wprowadzą też licencję na podpalanie samochodów. I rzucanie granatem, a także obłapianie kobiet........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX