Gdzie na grzyby 2019 - mapa grzybów dla każdego, kto wybiera się na grzybobranie

Gdzie na grzyby 2019? To pytanie cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. I nie ma w tym nic zaskakującego. W końcu grzybobranie nazywane jest sportem narodowym Polaków. Podpowiadamy, gdzie obecnie najlepiej wybrać się na grzyby. Zobacz naszą mapę oraz dowiedz się, na co uważać w trakcie grzybobrania.

Gdzie na grzyby 2019? Wybór miejsca najważniejszy

Koniec lata wiąże się zazwyczaj z wysypem grzybów. Ich zbieranie cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko ze względów kulinarnych. Wielu osobom samo szukanie daje ogromną satysfakcję i przyjemność. Na popularność tego zajęcia w Polsce wpływa także to, że w przeciwieństwie do mieszkańców niektórych państw, nie mamy w tej kwestii limitów (np. w Niemczech i we Włoszech obowiązują ograniczenia dotyczące liczby zebranych grzybów). 

W grzybobraniu najważniejszy jest wybór dobrego miejsca. Jeśli wybierzemy lokalizację, w której nie ma grzybów, nie pomoże ani nasz entuzjazm, ani wytrwałość. Dlatego grzybiarze powinni udawać się do miejsc, w których prawdopodobieństwo ich występowania jest największe. Pomogą w tym różne mapy grzybów, które są co jakiś czas aktualizowane.

Gdzie na grzyby 2019 - mapa grzybów

Doświadczeni grzybiarze mają swoje sprawdzone miejsca i zazwyczaj wiedzą, gdzie szukać grzybów. Z kolei osobom mniej obeznanym z pomocą przychodzą specjalne mapy. Dają ogólne rozeznanie na temat tego, gdzie w Polsce możemy już rozpocząć grzybobranie.

Na podstawie danych zgromadzonych przez serwis Grzyby.pl przygotowaliśmy specjalną mapę występowania grzybów na terenie naszego kraju. Przedstawia stan z ostatnich dni sierpnia 2019 roku.

Mapa grzybów 2019Mapa grzybów 2019 Grafika: gazeta.pl/ shutterstock

Na naszej mapce widać wyraźnie, że w niektórych rejonach Polski nastąpił niedawno wielki wysyp grzybów. Niestety w wielu miejscach nadal ich nie ma. Winę za to ponosi m.in. długotrwała susza. 

Obecnie najwięcej grzybów jest w województwie małopolskim, dolnośląskim i śląskim. Znajdziemy je także na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Najgorzej jest z kolei w województwach podlaskim, lubuskim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim. 

Gdzie na grzyby 2019?

Jeśli potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji na temat występowania grzybów na terenie Polski (takich jak na przykład konkretne nazwy lasów, w których powinniśmy ich szukać), znajdziemy je w serwisie internetowym Grzyby.pl. Od lat gromadzone są tam informacje od doświadczonych grzybiarzy. Zwykle udzielają informacji na temat tego, co i gdzie udało im się znaleźć. Takie wskazówki mogą okazać się bardzo przydatne w trakcie grzybobrania.

Jesteś początkującym grzybiarzem? Skorzystaj z naszych porad. Polecamy tekst: Grzyby - gdzie ich szukać? Jak je gotować, suszyć i mrozić? Przewodnik nie tylko dla początkujących grzybiarzy

Grzybobranie 2019 - uważaj na niebezpieczne gatunki

Grzybobranie to dla wielu osób ogromna przyjemność. W jego trakcie musimy jednak zachować ostrożność. Co roku możemy usłyszeć o tragicznych skutkach zatruć grzybami. Dlatego jeśli nie mamy jeszcze w tej kwestii doświadczenia, zawsze konsultujmy nasze zbiory z kimś, kto się na tym zna. Czasami gatunki, które przypominają bezpieczne grzyby, stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo. Najbardziej znany przykład to muchomor sromotnikowy, który często jest mylony z kanią.

Czy wiesz, że niektóre niebezpieczne gatunki grzybów wyglądają, jak te jadalne? Więcej na ten temat dowiesz się z filmu poniżej:

Zobacz wideo

Grzybobranie 2019 - grzyby i małe dzieci

Po udanym grzybobraniu ostrożność powinni zachować przede wszystkim rodzice małych dzieci. Tym najmłodszym w ogóle nie należy podawać dań zawierających grzyby. To dlatego, że ich układy trawienne nie są jeszcze przystosowane do ciężkostrawnych dań. Przez to taki posiłek może skończyć się szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak na przykład bóle brzucha, nudności, problemy ze snem.

Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego nie powinniśmy podawać naszym pociechom dań z grzybów. Zatrucia dziecięce są znacznie groźniejsze niż te z udziałem dorosłych. Wówczas do organizmu kilkulatka dostaje się zbyt duża dawka toksyn. Przez to połowa przypadków zatruć wśród dzieci kończy się śmiercią. 

Od kiedy dzieci mogą jeść grzyby? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy lekarze twierdzą, że dania z grzybami można podawać już siedmiolatkom. Z kolei inni nalegają, by wstrzymać się z tym do momentu, aż dziecko skończy dziesięć lat. 

Od kiedy dzieci mogą jeść grzyby? Wielu rodziców popełnia błąd i karmi nimi za wcześnie. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o: