Masa pumeksu wielkości 20 tysięcy boisk piłkarskich dryfuje po oceanie. Może być bardzo pomocna

Po podwodnej erupcji wulkanu po Oceanie Spokojnym płynie ogromna masa skalna. Wyspa czy też tratwa, jak nazywają ją zagraniczne media, zmierza w kierunku Australii. Wbrew pozorom jest to dobra wiadomość. Pumeks może bowiem pomóc w regeneracji Wielkiej Rafy Koralowej.

Olbrzymich rozmiarów masę pumeksu, czyli skały wulkanicznej, można zobaczyć na zdjęciach zrobionych przez NASA. Serwis Science Alert podaje, że ma ona wielkość aż 20 tysięcy boisk piłkarskich. Pumeksowa wyspa powstała w wyniku podwodnej erupcji wulkanu w pobliżu Tonga. W tej chwili dryfuje w kierunku wybrzeży Australii.

Masa pumeksu dryfująca w kierunku wybrzeży AustraliiMasa pumeksu dryfująca w kierunku wybrzeży Australii NASA Earth Observatory / Joshua Stevens

W sieci pojawiły się relacje marynarzy, którzy zetknęli się z pumeksem. Wśród nich jest załoga katamaranu ROAM, która relacjonowała, że masa w miejscu, w którym się znajdowali, "całkowicie pokryła powierzchnię oceanu". Według ich doniesień niektóre kawałki skały miały rozmiar piłki do koszykówki.

Swoimi spostrzeżeniami podzielili się także inni żeglujący po tym obszarze. Na Youtubie pojawiło się nagranie Shannon Lenz zrobione podczas przepływania przez masę pumeksu. W opisie wideo czytamy, że załoga żeglowała przez skalne pole przez około sześć do ośmiu godzin i przez większość tego czasu nie było widać wody. Lenz porównała to do "orania pola". 

 

Mogłoby się wydawać, że dryfująca wyspa pumeksu nie przyniesie ze sobą niczego dobrego. Naukowcy są jednak innego zdania. Choć "tratwa" wygląda jak ogromna plama zanieczyszczenia, w rzeczywistości może pomóc w regeneracji Wielkiej Rafy Koralowej. NASA cytuje wulkanologa, Erika Klemettiego z Denison University, który twierdzi, że masy skalne mogą dryfować tygodniami, a nawet latami. 

W tym czasie przemieszczające się kawałki pumeksu mogą stać się doskonałymi domami dla organizmów morskich i pomogą im się rozprzestrzenić.

Podobnego zdania jest inny naukowiec, geolog Scott Bryan z Queensland University of Technology. W oparciu o wyniki badań podobnych pumeksowych mas z ostatnich 20 lat twierdzi, że skalna "tratwa" przetransportuje korale i inne organizmy, które budują rafy koralowe, w kierunku Wielkiej Rafy Koralowej, co pomoże w jej częściowej odbudowie. Jego zdaniem pumeks może stać się swego rodzaju "podróżującym ekosystemem". Zwłaszcza że, według obliczeń badaczy, masa ma wpłynąć na wody Morza Koralowego akurat w momencie, gdy będzie odbywało się tam tarło koralowców.

Bryan dodaje, że obecnie masa jest "goła i jałowa", ale w ciągu kilku tygodni powinny się do niej zacząć przyczepiać morskie stworzenia.

Wielka Rafa Koralowa znajduje się pod ochroną. W 1981 roku trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co pięć lat zarząd Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej publikuje raport, który zawiera m.in. opis jej obecnego stanu i największe zagrożenia dla rafy. Zalicza się do nich m.in. zmiany klimatyczne, rozwój wybrzeża, a także rybołówstwo oraz kłusownictwo.

O tym, że nieprzemyślana działalność człowieka może mieć katastrofalne skutki dla środowiska, informowaliśmy wielokrotnie. Na naszym wideo możecie zobaczyć dno mórz i oceanów, które na pierwszy rzut oka wygląda jak rafa koralowa. Są to jednak tony śmieci, plastików, kolorowych reklamówek. 

Zobacz wideo

Do oceanów co minutę trafia ciężarówka plastikowych odpadów, które zabijają żółwie, ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Jedną z organizacji działającą na rzecz zatrzymania plastikowej epidemii jest Greenpeace. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność ich działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Komentarze (87)
Masa pumeksu wielkości 20 tysięcy boisk piłkarskich dryfuje po oceanie. Może być bardzo pomocna
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 71 razy 31

  to nie jest 20 tys boisk tylko 21 i nie piłkarskich tylko do krykieta, poza tym to kibolskie porownanie powierzchni jest adekwatne do pozionu portalu, ignoranci czasów schyłku i upadku

 • soap2

  Oceniono 39 razy 23

  Co to za jednostka miary "boisko piłkarskie"??
  Dział naukowy dla kibolstwa?

 • mer-llink

  Oceniono 40 razy 18

  Jak juz podajecie powierzchnię w "boiskach piłkarskich", to uściślijcie, jakich boisk:
  - do piłki nożnej?
  - do futbolu amerykańskiego?
  - do piłki ręcznej?
  Bo to wszystko daje ogromne różnice.

 • kisssmyass

  Oceniono 16 razy 16

  broń boże żeby prezydent Trup się nie dowiedział o istnieniu tej wysepki, bo zaraz będzie chciał od kogoś ją kupić i zrobić sobie nowe pole golfowe.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 14 razy 14

  Ciekawe czy główny eksper od pożarów puszczy amazońskiej Wojciech Cejrowski uwierzył. Tego pumeksu wystarczyłoby mu do pięt do końca życia.

 • haha-to-ja

  Oceniono 24 razy 14

  i znowu przelicznik plebejski zatwierdzony przez miedzynarodowy komitet miar i wag. Pozostaje najważniejsze pytanie co na to ania lewandowska redakcjo?

 • Andrzej Dzbański

  Oceniono 12 razy 12

  Cejrowski uważa, że to niemoźliwe, nie ma pumeksu jak i pożaru w amazonnii. To tylko wymysł, tylko kogo? Rosjan, chińczyków, koreańców z północy?

 • nutka7.17

  Oceniono 14 razy 10

  Natura jest w trakcie procesu samonaprawczego, w trakcie którego zostaną wyeliminowane niektóre gatunki roślin oraz zwierząt, w tym gatunek ludzki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX