Lipiec i sierpień w Tatrach to okres częstych burz. Są one spowodowane przede wszystkim nagrzewaniem się powietrza oraz unoszeniem go do wyższych partii atmosfery.
Mimo że burze w Tatrach to zjawisko dosyć powszechne, nigdy nie należy ich lekceważyć. Oto kilka porad dla osób, które planują górskie wycieczki:
W czasie czwartkowej burzy w Tatrach rozegrał się prawdziwy horror. Więcej na temat tragicznych wydarzeń dowiesz się z filmu poniżej:
Burza w górach może zaskoczyć jednak już w czasie wycieczki. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak dowiadujemy się z portalu Tatromaniak.pl, powinieneś przede wszystkim odizolować ciało od podłoża. Pomoże ci w tym na przykład plecak, torebka, kurtka lub ręcznik. Połóż któryś z tych przedmiotów na ziemi i przykucnij na nim. Twoje nogi powinny być ze sobą złączone.
Oprócz tego:
Jeśli przebywasz w większej grupie, pamiętaj o tym, że nie powinniście trzymać się za ręce. Poza tym w takich sytuacjach nie należy kucać zbyt blisko siebie. Dzięki zachowaniu większej odległości w razie ewentualnego porażenia ucierpi mniej osób.
Burza nad Bałtykiem może być dla wczasowiczów równie niebezpieczna. Woda doskonale przewodzi prąd. Dlatego w razie sygnałów wskazujących na burzę, jak najszybciej należy wyjść na brzeg i opuścić plażę. Poza tym, podobnie jak w przypadku wycieczek górskich, dobrze jest być na bieżąco z komunikatami pogodowymi.
Oprócz tego:
Jeśli nie masz, gdzie się schronić, ukucnij na plecaku, torbie lub kurtce. W ten sposób odizolujesz ciało od podłoża.
Zobacz także: