W Polsce powstał najwyższy na świecie drewniany roller coaster. Ma 61 metrów wysokości

Już 22 sierpnia w parku rozrywki Energylandia w Zatorze zostanie otwarty najwyższy na świecie drewniany roller coaster. Zadra, bo taką nazwę nosi nowa kolejka, ma 61 metrów wysokości, trzy inwersje, a pierwszy spadek na trasie ma 90 stopni nachylenia.

Z nowego roller coastera odwiedzający Energylandię będą mogli skorzystać już od 22 sierpnia od godz. 14. Czytając o Zadrze, nie mamy wątpliwości, że to atrakcja dla odważnych. Nie dość, że jest najwyższym na świecie drewnianym roller coasterem (tzw. wooden roller coaster), to prędkość, z jaką porusza się kolejka, wynosi nawet 121 km/h. 

Na śmiałków czekają na trasie aż trzy inwersje, czyli zwroty, a także pionowy spadek - jego nachylenie ma 90 stopni. Przygotujcie się też na efekty nieważkości. Wagon nowego roller coastera może jednorazowo zabrać na przejażdżkę 24 osoby.

Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak wygląda przejazd najwyższym na świecie drewnianym roller coasterem:

Zobacz wideo

Motywem przewodnim Zadry jest średniowieczna kraina smoków - nawiązują do tego wagony oraz aranżacja kolejki. Tego samego dnia zostanie otwarta też piąta już strefa w parku rozrywki w Zatorze - Smoczy Gród. Zajmuje pięć hektarów i otacza nowy roller coaster.

Smoczy GródSmoczy Gród Tomasz Koscielny / materiały prasowe

Przedstawiciele Energylandii przekonują, że można poczuć się tam jak w "Wiedźminie" czy we "Władcy Pierścieni". Można przespacerować się średniowiecznymi uliczkami, zobaczyć ruiny zamków, a wszystko wykonane jest z drewna i kamienia.

W Smoczym Grodzie znajduje się też roller coaster Frida oraz kolejka widokowa Dragon Adventure, dzięki której przeniesiecie się do krainy smoków. 

Kolejka Dragon AdventureKolejka Dragon Adventure Tomasz Koscielny / materiały prasowe Energylandii

Roller coaster FridaRoller coaster Frida Tomasz Koscielny / materiały prasowe Energylandii

737 ton drewna na nową kolejkę

Budowa Smoczego Grodu oraz roller coastera Zadra trwała 11 miesięcy. W prace zaangażowano ponad 300 osób. Drewno, które zostało użyte do wybudowania nowej kolejki, pochodzi z Georgii w USA. Jest to sosna żółta, twarda i odporna na warunki atmosferyczne. 

- Do budowy Zadry zostało zużytych 737 ton amerykańskiego drewna. Inne elementy coastera, takie jak stalowe stopy czy tor, powstawały w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - mówi Damian Selph, główny konstruktor. Drewno docierało do naszego kraju najróżniejszymi drogami: powietrzną, morską i lądową - pociągami i ciężarówkami.

Niektórym drewniane roller coastery mogą się wydać przestarzałymi konstrukcjami. Nic podobnego. Energylandia przekonuje, że są one bardziej zaawansowane technologicznie od tych stalowych. Zadra jest modelem hybrydowym, co oznacza, że budowano ją z dwóch materiałów - drewna i metalu. Posiada drewniany stelaż oraz metalowy tor, a także stalowe płyty, spojenia, stopy czy wsporniki.

Więcej o: