Wstaniesz albo zapłacisz karę 250 euro. Słynne Schody Hiszpańskie już nie dla turystów

Ci, którzy wybierają się do Rzymu, powinni zapoznać się z nowymi regulacjami i ograniczeniami dla turystów. Za ich nieprzestrzeganie grozi bowiem surowa kara - grzywna w wysokości nawet 400 euro.

Schody Hiszpańskie to jeden z najbardziej znanych zabytków w Rzymie. Zbudowane z marmuru, powstały w XVIII wieku. Od dawna służyły zmęczonym turystom za miejsce do odpoczynku i posilenia się w trakcie zwiedzania czy podziwiania pięknych zachodów słońca. Niektórzy zaś po prostu chcieli na nich usiąść, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. 

Władze Wiecznego Miasta uznały jednak, że mają dość braku szacunku do swoich zabytków. W związku z tym wprowadziły zakaz siadania na stopniach słynnych rzymskich schodów. Za złamanie nowego przepisu grożą surowe kary - od 250 do 400 euro. Pierwsza grzywna dotyczy siadania na którymś z 136 stopni schodów. Wyższa za ich zabrudzenie bądź uszkodzenie np. przez ciągnięcie po nich walizki. Schody pilnowane są już przez patrole policji, które, jak na razie, tylko upominają turystów i gwiżdżą na nich, gdy ci siadają na schodach. 

Niech jednak nie zniechęcą was zakazy. Włochy to idealne państwo na urlop i dla zakochanych. Zobaczcie, dlaczego:

Zobacz wideo

To już kolejne ograniczenia dla turystów, którzy tak licznie odwiedzają Rzym. Władze miasta mają dość zbyt swobodnego zachowania przyjezdnych. W związku z tym stworzono dla nich listę ograniczeń. Nowe przepisy mają wprowadzić większy porządek oraz spokój w mieście, nie bez znaczenia jest także ochrona zabytków. Wśród nowych regulacji znajdziemy m.in.: zakaz kąpania się w fontannach oraz biwakowania w pobliżu zabytków.

Zabytkowe Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prowadzą do słynnego kościoła Trinità dei Monti. Znalazły się pod szczególną ochroną m.in. ze względu na renowację zabytku, która zakończyła się w 2016 roku i kosztowała półtora miliona euro. Całość robót została sfinansowana przez popularną sieć sklepów jubilerskich Bulgari. Do tej pory schody były regularnie zaśmiecane przez zwiedzających gumami do żucia oraz plamami po piciu i jedzeniu. 

Więcej o: