To była najwyższa budowla na świecie. Runął maszt w Konstantynowie

Maszt w Konstantynowie przez wiele lat był najwyższym zbudowanym przez człowieka obiektem na świecie. Runął 8 sierpnia 1991 roku. Okolicznym mieszkańcom, którzy uznawali maszt za źródło problemów, nie było przykro z powodu tej katastrofy.
Zobacz wideo

Do końca lat 60. do odbierania i nadawania sygnałów radiowych wykorzystywana była stacja radiofoniczna Raszyn. Polskie władze uznały jednak, że ma za małą moc i za słaby zasięg, aby obsługiwać cały kraj. 5 lipca 1968 roku zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie nowego masztu radiowego. Jako lokalizację wybrano Konstantynów. 

Budowa masztu w Konstantynowie

Autorem projektu masztu w Konstantynowie był inżynier Jan Polak. Dzięki dużej wysokości i dobrej lokalizacji obiekt miał zapewnić zasięg na cały kraj. Budowę masztu radiowego rozpoczęła firma Mostostal  w 1972 roku. Z powodu złej pogody proces trwał jednak dosyć długo. Zimą, ze względu na niską temperaturę i silny wiatr prace przerwano. Latem natomiast, w czasie burz, które stanowiły śmiertelne zagrożenie dla budowlańców, również zawieszano prace. Budowę zakończono więc 18 maja 1974 roku. 

Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie - bo tak nazwano cały kompleks - zostało oficjalnie uruchomione 30 lipca 1974 roku. Obiekt składał się z masztu radiowego o wysokości 646,38 m. Na nim znajdowały się dwa nadajniki o mocy 1000 kW. Cała konstrukcja ważyła 577 ton i wykonana była ze stali. Wieżę obsługiwały liczne budynki administracyjne i techniczne. Na szczyt można było przedostać się windą (zajmowało to około 30 minut) oraz wspinaczką po drabinach (co trwało średnio dwie godziny). 

Warszawska Radiostacja Centralna, obejmując swym zasięgiem cały kraj, pozwoli na realizację ambitnych zadań, jakie stawiamy Polskiemu Radiu w podnoszeniu poziomu wiedzy i poszerzaniu horyzontów myślowych naszego społeczeństwa. Stanie się także trwałym czynnikiem umacniającym więzi z Polakami pracującymi z dala od kraju. Z tej potężnej stacji radiowej będą płynąć w świat słowa mówiące o naszej twórczej pokojowej pracy, o rezultatach wysiłku podjętego przez cały naród, by Polska znalazła się w rzędzie przodujących krajów świata

- mówił podczas uroczystego otwarcia prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz.

Sygnał radiowy nie tylko docierał do odbiorców w całym kraju, lecz także do Kazachstanu, na Bliski Wschód i obejmował prawie całą Europę. Odbieranie sygnału w Ameryce Północnej także było możliwe. Maszt radiowy w Konstantynowie runął 8 sierpnia 1991 roku. Można było się tego spodziewać - konstrukcja była zaniedbywana przez wiele lat. Podczas prac konserwatorskich jedna z lin wysunęła się z zacisków, a druga zerwała z mocowania, nie mogąc zrównoważyć sił pozostałych lin głównych. Katastrofa trwała kilka sekund i nikomu nic się nie stało. 

Mieszkańcy Konstantynowa przeciwni odbudowie masztu 

Próbowano odbudować maszt, jednak mieszkańcy Konstantynowa nie zgodzili się na to. Wynikało to z obawy, że promieniowanie elektromagnetyczne z radiostacji negatywnie wpłynie na ich zdrowie. Postanowiono zatem wybudować dwa mniejsze maszty. W latach 1998-1999 powstały one w Solcu Kujawskim, w miejscu, w którym dawniej był poligon. 

Maszt radiowy w Konstantynowie najwyższą budowlą na świecie

Maszt w Konstantynowie został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższa budowla na świecie, skonstruowana przez człowieka. Nie wybudowano wyższego obiektu aż do 2008 roku. Wówczas powstał niesamowity wieżowiec Burdż Chalifa, który jest sercem Dubaju i obecnie najwyższą budowlą świata. 

Niżej przeczytacie o obiektach rekordowych pod względem wysokości. Niewątpliwie różnią się one m.in. wyglądem, przeznaczeniem i kosztami budowy od masztu radiowego w Konstantynowie. Oto pięć najwyższych budowli na świecie:

1. Burdż Chalifa ma 829 metrów. Przy okazji posiada największą liczbę pięter (163) oraz najwyżej wjeżdżającą windę. Koszt budowy wyniósł około 1,5 mld dolarów. 

 

2. Shanghai Tower w Chinach jest drugim co do wysokości budynkiem na świecie jest. Ma 632 metry wysokości. Jego budowa kosztowała 2,4 mld dolarów i trwała siedem lat. Ostatecznie obiekt oddano do użytku w 2017 roku. Znajdują się w nim przede wszystkim biura, obiekty handlowe, rozrywkowe oraz konferencyjne.

 

3. Abradż al-Bajt to budynek położony w Arabii Saudyjskiej. Liczy 601 metrów wysokości i jest trzecim najwyższym obiektem skonstruowanym przez człowieka. To postmodernistyczny kompleks hoteli. Koszt budowy wyniósł 15 mld dolarów. Obiekt przyciąga wielu pielgrzymów, ponieważ znajduje się bezpośrednio obok meczetu Al-Masdżid al-Haram.

 

4. Ping An Finance Center ma 599,3 metra wysokości. To chiński wieżowiec, który obecnie jest na czwartym miejscu najwyższych obiektów na świecie. Do dachu ta konstrukcja mierzy jednak 562 metry. 

 

5. Lotte World Tower to najwyższy budynek w Korei Południowej i piąty pod względem wysokości na świecie. Ma około 554 metry. Powstawał około 30 lat. Oficjalne otwarcie wieżowca nastąpiło w 2017 roku. Budynek ma 123 piętra naziemne i aż sześć podziemnych. Znajdują się w nim pokoje hotelowe i apartamenty mieszkalne. 

 
Więcej o: