Aż 10 ton piasku wróciło na plaże Sardynii. "Turyści nie myślą o szkodach, które wyrządzają przyrodzie"

Na całym świecie z plaż znikają ogromne ilości piasku. W większości przypadków odpowiadają za to turyści, którzy wywożą go w butelkach. Mimo że pozornie mogłoby się to wydawać niegroźne, skala zjawiska sprawia, że coraz bardziej cierpi na tym środowisko naturalne.

Jakiś czas temu pisaliśmy o Włochu, który postanowił zwrócić na Sardynię piasek wywieziony w butelce z plaży 40 lat temu. Niedawno odbyła się tam podobna akcja na znacznie większą skalę. 

Nietypowa akcja lotniska

Dziesięć ton różnych skarbów natury trafiło na sardyńskie plaże w Porto San Paolo oraz na wysepce Tavolara. Akcję zainicjowało lotnisko w Olbii, w którego magazynach przechowywane były ogromne ilości piasku, muszelek, kamieni i kawałków skalnych z plaż Sardynii. Przez lata rekwirowano je od turystów, którzy chcieli wywieźć je z wyspy.

- Byliśmy pewni, że chodzi jedynie o kilka butelek. Tymczasem usłyszeliśmy, że to 10 ton piasku i kamieni - powiedział w rozmowie z "Corriere della Sera" Augusto Navone, dyrektor znajdującego się pod ochroną obszaru morskiego wokół wysepki Tavolara, z którym skontaktowali się przedstawiciele lotniska w Olbii. 

Wywożenie piasku to nie jedyny problem, który dotyczy plaż. Coraz częściej mówi się także o ich zanieczyszczeniu. Zobacz, jak wyglądało niedawne sprzątanie plaży w Kołobrzegu:

Zobacz wideo

Kampania prewencyjna

Jak podkreślił w dalszej części rozmowy Augusto Navone, ilość zgromadzonego piasku na jednym tylko lotnisku pokazuje, jak duża jest skala problemu (na wyspie znajduje się aż siedem portów lotniczych). - Turyści zazwyczaj nie myślą o szkodach, które wyrządzają przyrodzie - zaznaczył.

Czy przedsięwzięcie lotniska w Obii to początek zmian? Na razie trudno to przewidzieć. Rozpoczętą akcję ma wesprzeć kampania informacyjna skierowana do turystów, której celem jest uświadomienie, że wywożenie naturalnych pamiątek z plaż jest karalne. Na Sardynii od kilku lat obowiązują przepisy, zgodnie z którymi, możemy zapłacić za to nawet trzy tysiące euro.

Zobacz także:

Komentarze (34)
Aż 10 ton piasku wróciło na plaże Sardynii. "Turyści nie myślą o szkodach, które wyrządzają przyrodzie"
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 10 razy 4

  10 ton!
  O boze!
  (Oczywiscie zabieranie piasku z plazy jest bez sensu, ale 10 ton piasku/kruszywa zuzywa sie na budowe sredniego domu.)

 • w11mil

  Oceniono 3 razy 3

  Polecam firmę "Zdzisław Sztorm, Wytwórnia Piasku, ul. 12 marca"!

 • satancruz

  Oceniono 2 razy 2

  Aż 10 ton piasku, kolejny 'humanista'. 10 ton piasku to tyle co nic, 6m3, w skali plaży pryszcz.

 • pawelpap10

  Oceniono 4 razy 2

  Zapomnieli podać w jakim okresie ta kupa się zebrała. Rok? 10 lat? A może 50? Bez tej informacji ta historia nie ma sensu. Wybrzeża nieustannie zmieniają kinie na skutek naturalnych procesów.

 • kaczebrednieonline

  Oceniono 1 raz 1

  10ton = jedna ciężarówka piachu. Takiej informacji nie można pominąć milczeniem...

 • mikroolbrzym

  Oceniono 1 raz 1

  10 ton to mniej niż 5m3 - pół "wanny" albo jedna mała wywrotka... niesamowita akcja.

 • shtalman

  0

  Wow, cała jedna wywrotka na 10 ton została dodana do co najmniej kilkuset tysięcy ton piasku na plaży, ułamek tego co morze codziennie zabiera, choć nie popieram wolskiego zwyczaju zabierania piasku, muszelek i innego PiS-dzielstwa ze sobą, żeby pokazać rodzinie na zadupiu że się było nad morzem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX