Na granicy USA i Meksyku pojawiły się huśtawki. Połączyły dzieci z obu krajów. "Jedno z najlepszych doświadczeń"

Instalacja ma być wyrazem krytyki wobec pomysłu prezydenta USA, Donalda Trumpa, który chce wybudować mur na granicy obu krajów. Zdjęcia i wideo bawiących się na huśtawce dzieci błyskawicznie rozeszły się po sieci. Nie brakuje głosów, że to "wzruszający" i "rozdzierający serce" widok.

Różowe huśtawki pojawiły się w weekend na granicy Meksyku i USA, w okolicach El Paso i Juarez. Są wyrazem protestu przeciw pomysłowi prezydenta Stanów Zjednoczonych, który chce murem oddzielić oba kraje. Bariera miałaby odstraszać nielegalnych imigrantów i przemytników. Plany Trumpa wzbudzają kontrowersje, odkąd tylko ujrzały światło dzienne. Wiele osób z całego świata jest przeciwnych budowie muru i jawnie się temu sprzeciwia. 

Wśród nich są Virgina San Fratello i Ronald Rael z pracowni architektonicznej Rael San Fratello. To z ich inicjatywy nietypowa instalacja została zamontowana w stalowym ogrodzeniu. Ma ona wzmocnić poczucie jedności między narodami i sprawić, że choć przez chwilę dzieci (a także dorośli) z obu krajów będą mogły się razem bawić bez (niemalże żadnych) przeszkód.

 

Na zdjęciach i filmach, które pojawiły się w mediach społecznościowych, widać, że dzieci nie trzeba było długo zachęcać do zabawy. Po obu stronach ogrodzenia zebrały się grupy ludzi chętnych do pohuśtania się. 

Ronald Rael na swoim Instagramie napisał, że było to "jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w jego karierze". Z kolei San Fratello w mailu wysłanym do redakcji serwisu News.artnet.com napisała:

Mur i niefortunna polityka dotycząca muru nie tylko oddziela kraje, lecz także regiony, miasta, dzielnice, rodziny, a ostatnio również dzieci i rodziców.
 

Donald Trump z budowy muru uczynił jeden z najważniejszych punktów swojej kampanii wyborczej w 2016 roku. Spór o jego wybudowanie doprowadził w grudniu 2018 roku do częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego USA. Demokraci nie chcieli wówczas zgodzić się na sfinansowanie budowy muru granicznego.

Niedawno jednak Sąd Najwyższy zezwolił na użycie na ten cel środków z budżetu Pentagonu, które zostały "zamrożone" przez sądy niższych instancji. 

 

O polityce Trumpa wobec nielegalnych imigrantów mówi się od dawna. Meksyk przygotowuje się na falę deportacji ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA chce odesłać milion osób. Więcej dowiecie się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: