Na granicy USA i Meksyku pojawiły się huśtawki. Połączyły dzieci z obu krajów. "Jedno z najlepszych doświadczeń"

Instalacja ma być wyrazem krytyki wobec pomysłu prezydenta USA, Donalda Trumpa, który chce wybudować mur na granicy obu krajów. Zdjęcia i wideo bawiących się na huśtawce dzieci błyskawicznie rozeszły się po sieci. Nie brakuje głosów, że to "wzruszający" i "rozdzierający serce" widok.

Różowe huśtawki pojawiły się w weekend na granicy Meksyku i USA, w okolicach El Paso i Juarez. Są wyrazem protestu przeciw pomysłowi prezydenta Stanów Zjednoczonych, który chce murem oddzielić oba kraje. Bariera miałaby odstraszać nielegalnych imigrantów i przemytników. Plany Trumpa wzbudzają kontrowersje, odkąd tylko ujrzały światło dzienne. Wiele osób z całego świata jest przeciwnych budowie muru i jawnie się temu sprzeciwia. 

Wśród nich są Virgina San Fratello i Ronald Rael z pracowni architektonicznej Rael San Fratello. To z ich inicjatywy nietypowa instalacja została zamontowana w stalowym ogrodzeniu. Ma ona wzmocnić poczucie jedności między narodami i sprawić, że choć przez chwilę dzieci (a także dorośli) z obu krajów będą mogły się razem bawić bez (niemalże żadnych) przeszkód.

Na zdjęciach i filmach, które pojawiły się w mediach społecznościowych, widać, że dzieci nie trzeba było długo zachęcać do zabawy. Po obu stronach ogrodzenia zebrały się grupy ludzi chętnych do pohuśtania się. 

Ronald Rael na swoim Instagramie napisał, że było to "jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w jego karierze". Z kolei San Fratello w mailu wysłanym do redakcji serwisu News.artnet.com napisała:

Mur i niefortunna polityka dotycząca muru nie tylko oddziela kraje, lecz także regiony, miasta, dzielnice, rodziny, a ostatnio również dzieci i rodziców.

Donald Trump z budowy muru uczynił jeden z najważniejszych punktów swojej kampanii wyborczej w 2016 roku. Spór o jego wybudowanie doprowadził w grudniu 2018 roku do częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego USA. Demokraci nie chcieli wówczas zgodzić się na sfinansowanie budowy muru granicznego.

Niedawno jednak Sąd Najwyższy zezwolił na użycie na ten cel środków z budżetu Pentagonu, które zostały "zamrożone" przez sądy niższych instancji. 

O polityce Trumpa wobec nielegalnych imigrantów mówi się od dawna. Meksyk przygotowuje się na falę deportacji ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent USA chce odesłać milion osób. Więcej dowiecie się z naszego wideo:

Zobacz wideo
Komentarze (21)
Na granicy USA i Meksyku pojawiły się huśtawki. Połączyły dzieci z obu krajów. "Jedno z najlepszych doświadczeń"
Zaloguj się
 • stanislaw_ziaja

  Oceniono 18 razy 14

  dlaczego po jednej stronie granicy jest śmietnik

 • niewidzesensu

  Oceniono 14 razy 12

  A po obu stronach granicy tak czy siak Meksykanie...

 • zdziwiony6

  Oceniono 19 razy 11

  Z jednej strony muru widać dzieci, które chcą się dostać do USA a z drugiej te, którym już to się udało. Dlaczego oni wszyscy pchają się na siłę do tej rzekomo złej, rasistowskiej Ameryki Trumpa?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 21 razy 11

  Nie zmienia to faktu, ze nielegalne przekroczenie granicy jest... nielegalne i w zwiazku z tym jest przestepstwem.

 • lukki69

  Oceniono 3 razy 3

  fajna ustawka ,tylko w Meksyku śmietnik...mogliście posprzątać do zdjęcia

 • izaakrozenkratz

  Oceniono 2 razy 2

  Czerscy jak zwykle przejmują się losem degeneratów, ludzi z kraju, w którym toczy się DRUGA pod względem liczby ofiar wojna na świecie, w którym zabijanie policjantów i żołnierzy jest codziennością. Kraju, w którym dzieci nie chcą zostać prawnikami czy strażakami, tylko członkami Los Zetas. Kraju w którym obdziera się ludzi żywcem ze skóry, ćwiartuje i pali, a to wszystko dla największej przyjemności lewicowego plebsu: kokainy i marihuany. Ale nie...niech jeszcze więcej meksykańskich dzikusów przekroczy nielegalnie granicę- będzie super:/

 • lukki69

  Oceniono 2 razy 2

  Nie da się bronić klimatu i jednocześnie wspierać strategicznych migracji ludzi na świecie.....trzeba pomagać na miejscu bo ludzi przybywa i problemy się tylko nasilą

 • soso_soso

  Oceniono 4 razy 2

  Wydaje mi się, ze to te huśtawki z dostawy Sorosa. Dobrze, że fotoreporterzy byli umówieni - jest ‚wydarzenie’ na miarę GW.

 • petrrr1

  Oceniono 3 razy 1

  Lepiej by katapultę zbudowali;) a tak prawdę mówiąc fajny pomysł

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX